МЗС України засудило заяву РФ із погрозами на адресу торговельних суден у Чорному морі
19 липня РФ заявила, що у зв'язку з виходом із "зернової угоди" вона вважатиме всі судна, які прямують в акваторії Чорного моря до українських портів, потенційними перевізниками вантажів військового призначення.
"19 липня міноборони Росії повідомило, що РФ має намір здійснювати атаки на всі торговельні судна в акваторії Чорного моря, які прямують до українських портів. МЗС України рішуче засуджує будь-які погрози застосування сили проти цивільних суден незалежно від їхнього прапора. Російські заяви є наступом на свободу мореплавства в усьому світі. Наміри розглядати іноземні судна як воєнні цілі грубо порушують зобов'язання Росії за міжнародним правом не лише перед Україною, а й перед усіма державами, які здійснюють мирне судноплавство в Чорному морі", – ідеться в заяві МЗС України.
У відомстві нагадали, що, згідно з Конвенцією ООН із морського права, торговельні судна держав, які не беруть участі у збройному конфлікті, мають право на вільне й мирне судноплавство, котре не вважають актом агресії. Норми міжнародного гуманітарного права забороняють здійснювати будь-які атаки проти суден нейтральних держав, якщо вони не беруть участі у військових діях або не підтримують таких дій.
"Немає жодних підстав вважати, що торговельні судна підтримують дії воєнного характеру, просто експортуючи зерно до іноземних країн, які потребують його, щоб запобігти голоду. Дії Росії не можна виправдати жодними нормами міжнародного права, включно із правом воюючої сторони на встановлення блокади. Заява Росії не має жодної законної воєнної мети, натомість вона спрямована на залякування України й нейтральних держав. Заява Росії поширюється на все Чорне море, а не лише на територію безпосередньо навколо українських портів і, крім того, не робить винятків із медичних та інших гуманітарних міркувань, як того вимагають закони ведення війни на морі", – зазначили в міністерстві.
У МЗС заявили, що вихід РФ із "зернової угоди" й атаки по українській портовій інфраструктурі, засобах навігаційного забезпечення й зернових терміналах – "не що інше, як спроби Росії усунути конкурента з ринку, свідомо підвищити світові ціни на продовольство і збагатитися за рахунок страждань мільйонів людей у всьому світі".
Україна закликала міжнародних партнерів підтримати ініціативу України щодо створення гуманітарного морського коридору в Чорному морі, який дасть змогу відновити життєво важливі маршрути постачання продовольства до регіонів, які цього найбільше потребують.
"Закликаємо міжнародне співтовариство засудити дії Росії і вжити відповідних заходів задля гарантування безпеки судноплавства в Чорному морі як гарантії продовольчої безпеки у світі", – ідеться в повідомленні.
Контекст:
Росія блокувала вивезення української продукції з морських портів після початку повномасштабного вторгнення в Україну 24 лютого 2022 року.
22 липня 2022 року в Туреччині відбулося підписання угод про морський експорт українського зерна із трьох портів – Одеса, Чорноморськ й Південний. Україна підписала документ із Туреччиною й ООН, Росія дзеркально зробила те саме. Угода набула чинності 1 серпня. "Зернову угоду" кілька разів продовжували, востаннє – до 18 липня 2023 року.
17 липня у Кремлі заявили, що "фактично чорноморські домовленості припинили свою дію".
Водночас президент Туреччини Реджеп Ердоган 17 липня висловив думку, що президент країни-агресора Володимир Путін хотів би продовження роботи "зернової угоди". Він наголосив, що обговорить питання продовження ініціативи на зустрічі з Путіним. Генсек ООН Антоніу Гутерріш заявив 17 липня, що надіслав Путіну лист із новою пропозицією, щоб продовжити дію Чорноморської зернової ініціативи.
Президент України Володимир Зеленський запропонував Гутеррішу й Ердогану продовжити роботу Чорноморської зернової ініціативи або її аналога у тристоронньому форматі – без РФ.
У Кремлі у відповідь пригрозили "певними ризиками" в разі продовження "зернової угоди" без РФ.
Після закінчення терміну дії угоди Росія завдала низки ударів по портових містах України, знищивши сільськогосподарську інфраструктуру і приблизно 60 тис. тонн зерна.
20 липня Міністерство оборони заявило, що Україна із 21 липня розглядатиме всі судна, які прямуватимуть Чорним морем у напрямку морських портів країни-агресора РФ й українських морських портів на окупованих територіях, як такі, що перевозять вантажі військового призначення.