На сьогодні немає потреби у примусовій мобілізації жінок – Міноборони України

Мобілізація жінок в Україні – російський фейк, заявили в Міноборони України
Фото: Олена Зеленська / Facebook

Жодних обмежень для перетину українського кордону, пов'язаних із мобілізацією, щодо жінок немає, і наразі таких обмежень вводити не планують. Про це написала заступниця міністра оборони України Ганна Маляр 4 липня у Facebook.

У Міноборони наголосили, що у російському медіапросторі вкотре запустили фейк про мобілізацію жінок в Україні. Цього разу фейк підхопили "і в нас", зазначила Маляр.

"Із 24 лютого жодної жінки примусово в нас не мобілізували, як, власне, і до того – із 2014 року. Станом на зараз у ЗСУ немає потреби у примусовій мобілізації жінок", – заявила заступниця міністра оборони.

14 липня Маляр уже робила схожу заяву, зазначивши, що мобілізація в Україні відбувається за планом і "питання про мобілізацію жінок не стоїть".

Контекст:

Жінки, чиї спеціальності або професії споріднені з відповідними військово-обліковими спеціальностями, із 1 жовтня 2022 року мають ставати на військовий облік як військовозобов'язані. Такі зміни регламентує наказ Міністерства оборони України від 11 жовтня 2021 року.

У зв'язку із цим у соцмережах обговорюють питання, чи можуть жінкам нарівні з чоловіками заборонити виїжджати з України у період дії воєнного стану, якщо його буде продовжено.

Побоювання пов'язані з тим, що в законі України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" не прописано гендерних відмінностей. Із цього випливає, що (якщо до законодавства не внесуть змін) жінки-військовозобов'язані мають дотримуватися таких самих обмежень щодо виїзду за кордон в умовах воєнного часу, як і військовозобов'язані чоловіки.

Виїжджати зможуть, зокрема, військовозобов'язані жінки та чоловіки, на утриманні яких є троє і більше дітей віком до 18 років, одинокі мами або тати, які самостійно виховують неповнолітню дитину, батьки, опікуни, усиновлювачі, які мають дитину з інвалідністю або усиновлену дитину у віці 18 років.

До цього переліку також потрапляють ті, хто навчається за кордоном за стаціонарною чи змішаною формою навчання, – від претендентів на профосвіту до аспірантів та докторантів.

Водночас у парламентському комітеті з питань національної безпеки, оборони та розвідки "BBC News Україна" повідомили, що жодних окремих проєктів законів, які встановлювали б додаткові заборони на виїзд за межі України, на розгляді немає.

Президент України Володимир Зеленський оголосив воєнний стан уранці 24 лютого після початку вторгнення російських військ в Україну. Серед інших заходів у країні діє комендантська година, у Києві та області наразі вона триває щодня з 23.00 до 5.00.

Того самого дня президент оголосив в Україні загальну мобілізацію. Зеленський заявляв, що зараз Україну захищає 700 тис. людей. Планова мобілізація у країні триває.