На ЗАЕС пошкоджено будівлю реакторного відділення енергоблока №1, у район сховища відпрацьованого палива влучило два снаряди
"Ступінь пошкоджень конструкцій та систем цих ядерних установок та їх вплив на безпеку потребує додаткових оцінок за результатами ретельних обстежень спеціальними службами експлуатуючої організації", – ідеться у повідомленні.
Також унаслідок пожежі, яка виникла через обстріли, значно пошкоджено будівлю навчально-тренувального центру, розташовану в безпосередній близькості від промислового майданчика ЗАЕС.
В інспекції зазначили, що персонал, який під час захоплення російськими військами майданчика ЗАЕС перебував на зміні, змушений був продовжувати роботу понад добу. Серед персоналу загиблих і поранених немає.
Наразі вже проведено ротацію оперативного персоналу, попередньо заплановано, що нова зміна працюватиме до 23.00. Водночас працівники станції працюють під тиском озброєних військовослужбовців РФ, які захопили ЗАЕС.
"Змін радіаційного стану в Запорізькій області не зафіксовано, радіаційний гамма-фон знаходиться в межах нормальних показників", – наголосила інспекція.
Стан енергоблоків:
Енергоблок №1: планово-попереджувальний ремонт.
Енергоблок №2: зараз працює для забезпечення потреб.
Енергоблок №3: від'єднано від мережі, тривають роботи з охолодження ядерної установки та переведення у стан холодної зупинки.
Енергоблок №4: у роботі, електрична потужність збільшена до 825 МВт, триває навантаження енергоблока.
Енергоблоки №5, 6: проводять охолодження ядерних установок.
Контекст:
Запорізька АЕС розташована на березі Каховського водосховища. Щорічно станція, що має шість енергоблоків, генерує п'яту частину загальнорічного виробництва електроенергії в Україні, повідомляють на сайті "Енергоатому".
26 лютого радник глави МВС України Вадим Денисенко повідомляв, що російські військовослужбовці підійшли до Енергодара та розмістили "Гради", спрямовані зокрема на Запорізьку АЕС.
3 березня російські загарбники обстріляли Енергодар та змогли проникнути до міста. Уночі 4 березня влада міста заявила, що окупанти обстрілюють станцію і що там почалася пожежа. Пізніше стало відомо, що росіяни влучили в перший енергоблок.
Уранці на АЕС повідомили, що бойові дії біля станції припинилися, рівень радіаційного фону в межах норми. Цю інформацію регулятор передав Міжнародному агентству з атомної енергії. Україна повідомила МАГАТЕ, що пожежа на АЕС не зачепила основного обладнання, "персонал станції вживає заходів щодо ліквідації наслідків", розповіли в організації.
Президент України Володимир Зеленський записав екстрене відеозвернення, у якому закликав світ "прокинутися" та відреагувати на дії Росії. "Жодна країна, крім Росії, ніколи не обстрілювала атомні енергоблоки. Уперше в нашій історії, в історії людства держава-терорист вдалася і до ядерного терору, – заявив президент. – Україна – це 15 атомних блоків. Якщо буде вибух, то це кінець усім, кінець Європі. Це евакуація Європи. Тільки негайні дії Європи можуть зупинити російські війська".
Це друга АЕС в Україні, яку атакують російські окупанти. 24 лютого, у перший день вторгнення, вони захопили Чорнобильську АЕС у Київській області та взяли у заручники персонал.
4 березня вранці українські рятувальники ліквідували пожежу на Запорізькій АЕС.
Державна інспекція ядерного регулювання України повідомила, що окупанти взяли під контроль майданчик АЕС.
Радник глави Офісу президента України Олексій Арестович стверджує, що росіяни контролюють станцію частково.