Начальник штабу "Азову" Кротевич: "Азовсталь" зараз у руїнах. Це кратер на кратері. Там під три поверхи є "ямки"
"Азовсталь" у руїнах. Це кратер на кратері абсолютно. Тобто там під три поверхи є "ямки". Але сам завод був робочий, і там багато чого виготовили. Там багато металу. Я на цьому не дуже знаюся. І цехи – їх повністю розбомбили, але метал стоїть. Тобто складено великі... Я не знаю, як назвати", – сказав він.
За словами Кротевича, окупанти думали, що всі бункери розташовані під цехами, але насправді це не так.
"Є два різні розуміння: є бункер, а є укриття. Ось бункер – це спеціально обладнаний із трьома дверима, які зачиняються. Це протиядерні насправді бункери. А укриття – це просто глибоке перекриття. Тобто велике перекриття і підвал, можна так назвати. Може бути заввишки три поверхи підвал. До речі, під цехами були підземні цехи. Я в житті такого не бачив. Тобто йде там цех, а під землею – цех із виробництва електрики. Тобто я так розумію, що після Другої світової війни Радянський Союз дуже цим заморочився. І насправді якби ми вміли це запустити, то можна сказати, можна було заживити – не знаю – може, пів міста електрикою. Але, знову-таки, це треба бути фахівцем, до цього треба готуватися, це все обладнання має проходити техогляд тощо", – сказав він.
Начальник штабу "Азову" Кротевич: Перед виходом з "Азовсталі" усі офіцери взяли із собою леза під устілку. Якщо доведеться – порізатися. Читайте повну версію інтерв'ю
Контекст:
Завод "Азовсталь" був останнім об'єктом у Маріуполі, який контролювали українські військові. Там були бійці Національної гвардії, зокрема полку "Азов", співробітники СБУ, військовослужбовці ЗСУ, прикордонники та поліцейські. У бомбосховищах заводу також до початку травня були сотні цивільних.
Генеральний штаб ЗСУ повідомив пізно ввечері 16 травня, що з "Азовсталі" евакуювали 264 українських військовослужбовців, зокрема 53 важкопоранених.
У ніч на 17 травня президент України Володимир Зеленський заявив про початок операції з порятунку захисників Маріуполя. За інформацією британської розвідки станом на ранок 20 травня, завод "Азовсталь" покинуло до 1700 українських військових. Зеленський у червні уточнив, що російські окупанти тримають у полоні понад 2,5 тис. захисників "Азовсталі" – їх перевезли з Маріуполя до Новоазовська та Оленівки, розташованих на території, підконтрольній бойовикам "ДНР".
21 вересня Україна та Росія провели наймасштабніший із моменту початку вторгнення РФ обмін полоненими. Із полону звільнили 215 військовослужбовців, які захищали Україну, серед них був і Кротевич.