"Надто щедрий подарунок Путіну". Неухвалення шостого санкційного пакету продемонструє розкол у ЄС, заявив Кулеба

Кулеба після зустрічі з Бербок подякував Німеччині за позицію щодо нафтового ембарго
Фото: EPA
Неухвалення шостого санкційного пакету ЄС, що передбачає нафтове ембарго, потішить президента Росії Володимира Путіна, зокрема демонстрацією розколу в Європейському союзі, вважає міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба. Про це він сказав 10 травня на спільній з главою МЗС ФРН Анналеною Бербок пресконференції, яку транслювало МЗС України.

"Зараз тривають дискусії усередині ЄС, як подолати угорське вето на шостий санкційний пакет. Це внутрішня справа ЄС як знайти це рішення. Але я думаю, в інтересах самого ЄС це рішення знайти, тому що у разі неухвалення шостого санкційного пакету це буде надто щедрим подарунком Путіну не лише з точки зору санкцій, які не будуть застосовані, але й з точки зору демонстрації розколу і в самому ЄС", сказав Кулеба.

Він подякував Німеччині за підтримку введення нафтового ембарго та участь у подоланні угорського вето на це ембарго.

"Ми розуміємо, що це було непросте рішення для Німеччини, але вона його ухвалила, розуміючи, що не може продовжуватися ситуація, коли однією рукою ЄС підтримує Україну, а іншою – на десятки мільярдів євро фінансує російську воєнну машину, сплачуючи за російські нафту та газ", – зазначив Кулеба.

Він також наголосив, що членство України в ЄС – це "питання війни та миру у Європі". Міністр вважає, що однією з причин, через які почалася війна, є те, що "Путін був переконаним, що Україна не потрібна Європі".

Контекст:

4 травня глава Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн анонсувала шостий пакет санкцій проти РФ. Зокрема, "Сбербанк России" та два інші великі банки планують від'єднати від системи SWIFT. Окрім цього, ЄС заборонить мовлення трьом великим російським державним мовникам. Фон дер Ляєн також анонсувала поетапну відмову ЄС від російської нафти.

У ЄС поки немає єдності щодо ембарго на російські нафту і газ. За даними The Wall Street Journal, ЄС має намір дати відтермінування на 20 місяців Угорщині, а також Словаччині – двом країнам, які значною мірою залежать від імпорту трубопровідної нафти.

Ембарго на постачання вугілля та інших видів твердого викопного палива з РФ Євросоюз ввів 8 квітня.

Противниками введення нафтового ембарго серед країн ЄС вважали Німеччину, Австрію та Угорщину. Проте 28 квітня віцеканцлер, міністр економіки ФРН Роберт Габек заявив, що країна готова до цього кроку. Міністерка енергетики Австрії Леоноре Гевесслер 2 травня також заявила про готовність підтримати ембарго, якщо ЄС вирішить його ввести. Досі категорично проти обмеження імпорту енергоресурсів із Росії виступає лише Угорщина.

8 травня агентство Bloomberg повідомило, що на зустрічі послів країн ЄС, що відбулася 8 травня, не досягли консенсусу щодо введення нового пакету санкцій проти Росії за її вторгнення в Україну. Угоди не вдалося досягти у зв'язку з позицією Угорщини вона й надалі блокує пропозицію щодо заборони імпорту російської нафти. За даними агентства, очікують, що переговори відновлять "найближчими днями".

9 травня фон дер Ляєн провела переговори з прем'єром Угорщини Віктором Орбаном. За її словами, є прогрес, але потрібна подальша робота.