"Найбільша проблема – відсутність ініціативи". Лубінець розповів про зустріч із представниками Міжнародного комітету Червоного Хреста
За словами омбудсмена, під час зустрічі з ними він ставив їм три запитання: про українських військовополонених, їхню переписку з родичами і про вбивство українців у таборі для військовополонених в окупованій Оленівці Донецької області.
"Про українських військовополонених. МКЧХ – організація, яка відповідно до свого мандата має гарантувати збереження їхнього життя та здоров'я. Проте скільки полонених у Росії відвідала МКЧХ? Чіткої відповіді не отримав. Делегація зазначила, що це конфіденційна інформація", – написав Лубінець.
Він припускає, що "ця цифра в десятки разів менша, аніж кількість відвіданих російських полонених на території України".
"РФ порушує Женевські конвенції. Фото звільнених українських захисників показують світу не просто їх недотримання, але й антигуманне поводження агресора, у протидію чому потрібні конкретні дії. "It's horible ("це жахливо". – "ГОРДОН"), – сказали мені представники МКЧХ. – Проте як ми можемо працювати, якщо РФ не дотримується законів і звичаїв ведення війни?" – запитує делегація", – описав ситуацію Лубінець.
Український омбудсмен наголосив, що Україна хоче, щоб "МКЧХ виконувала свій мандат у повному обсязі".
"Друге питання – про листування між українськими військовополоненими та їхніми рідними. Як ми знаємо, російські полонені в Україні мають змогу писати й отримувати листи від рідних, телефонувати їм. [...] Більшість українських полонених не писала жодного листа своїм близьким і не мала змоги зателефонувати їм", – зазначив омбудсмен.
За його словами, представники Червоного Хреста не дали відповіді на запитання, скільки листів останнім часом передали українські військові.
"Проте делегація [МКЧХ] розповіла про свій новий механізм – записування повідомлень від українських військових та їхніх рідних на планшет. Вони зазначили, що нібито таким способом уже передали кілька сотень коротких повідомлень. На жаль, ми не маємо змоги перевірити ці слова. І навіть якщо така інформація була передана, то чи не була вона спотворена?" – заявив Лубінець.
Він також звернув увагу, що після трагедії в Оленівці минув майже рік, але Міжнародний комітет Червоного Хреста не має про це жодної нової інформації, про що вони сказали самі.
"Поцікавився й тим, чи повідомляла Росія МКЧХ про передачу 11 українських військовополонених Угорщині і чи були присутні представники МКЧХ на судовому процесі над українськими захисниками в Ростові", – написав Лубінець.
За його словами, "найбільша проблема – це відсутність ініціативи й неповне виконання свого мандата МКЧХ".
"Гуманітарні проєкти, які організовує МКЧХ, – це добре, проте щодо військовополонених, цивільних українських заручників у Росії – ми не бачимо результатів. Проте й надалі будемо проводити такі зустрічі, аби достукатися до організації. Адже завдання Червоного Хреста – надання допомоги пораненим, хворим і військовополоненим під час збройних конфліктів. А для нас питання здоров'я та життя наших людей – найважливіше", – заявив Лубінець.
Контекст:
Президент України Володимир Зеленський 6 червня заявив, що в полоні окупантів лише захисників Маріуполя Донецької області перебуває 2,5 тис. осіб.
29 липня 2022 року в Оленівці, де утримували більшість полонених захисників Маріуполя, унаслідок теракту загинуло, як заявили окупанти, приблизно 50 українських військовополонених. Росіяни заявили, що удару нібито завдали ЗСУ.
У Генштабі ЗСУ повідомили, що колонію в Оленівці прицільно й навмисно обстріляли російські війська. Окупанти в такий спосіб намагалися приховати катування полонених і розстріли. Україна не завдавала по Оленівці ні артилерійських, ні ракетних ударів, наголосили в Генштабі.
Зеленський закликає Росію до обміну полоненими у форматі "всіх на всіх". У координаційному штабі з питань поводження з військовополоненими припускають, що якщо про такий обмін вдасться домовитися з Росією, то він відбудеться не за один день, а його проводитимуть поетапно.