Нардеп Рахманін: Реальної загрози повномасштабного вторгнення я не бачу. Для Путіна це відважний крок у напрямку суїциду

Рахманін: Широкомасштабне вторгнення апокаліптичні картинки, які нам малюють, станом на зараз поки не виглядає реалістичним
Фото: goloszmin.org
Нардеп від "Голосу", член парламентського комітету з національної безпеки, оборони та розвідки Сергій Рахманін вважає, що накопиченням військ біля українських кордонів президент РФ Володимир Путін веде гру на підвищення ставок зі США, щоб домогтися виконання частини своїх вимог, але загрози реального вторгнення наразі немає. Про це він сказав в інтерв'ю LB.ua, опублікованому 30 грудня 2021 року.

"Поки що, дякувати богові, реальної загрози повномасштабного вторгнення я не бачу. Є політична складова: для Путіна такий сценарій якщо і не відверте самогубство, то достатньо відважний крок у напрямку суїциду", – заявив нардеп.

Він зазначив, що рівень загрози оцінюють за низкою об'єктивних критеріїв. Зараз у повідомленнях військових чиновників та ЗМІ йдеться про високу чисельність російських військ, збільшення батальйонно-тактичних груп, але інших маркерів немає.

"Батальйонно-тактична група – це формування, яке саме по собі реальної загрози, якщо ми говоримо про широкомасштабне вторгнення, не становить. Для того, щоб говорити про широкомасштабне вторгнення, має бути створене потужне ударне угруповання", – сказав Рахманін.

Він пояснив, що ударне угруповання – це певна кількість специфічних частин та підрозділів, ремонт старих та побудова нових злітно-посадкових смуг, накопичення необхідного критичного запасу пального, розгортання військових госпіталів та центрів управління, тренування та навчання особового складу, злагодження частин.

"Цього, принаймні масштабно, не відбувається поки що", – заявив член оборонного комітету Ради.

Він також наголосив, що для повномасштабного вторгнення Росії, з огляду на довжину кордону, особливості рельєфу та мобілізаційний потенціал України, потрібно щонайменше 300–350 тис. осіб, до того, що ЗС РФ становлять приблизно 1 млн військовослужбовців. Це означає масштаб мобілізації та перекидання людей і зброї до РФ, якого зараз немає.

"Я не можу вдаватися в подробиці, на сьогодні є достатньо високий ризик активізації бойових дій. А от широкомасштабне вторгнення – апокаліптичні картинки, які нам малюють, – станом на зараз поки що не виглядає реалістичним", – резюмував Рахманін.

Він вважає, що Путін веде "гру на підвищення ставок із загрозою воювати, якщо вимоги не будуть враховані", яку приймають США, роблячи заяви про санкції.

“Для чого все це робиться? У кожного свої інтереси. У Путіна є ціла низка вимог, які він хоче задовольнити. І ставлячи наперед неприйнятну вимогу офіційно зафіксувати гарантії нерозширення НАТО, він прекрасно розуміє, що на цю вимогу ніхто не погодиться. Але що вище ти підіймаєш ставку, то легше отримати половину з того, що просиш, і цього буде достатньо", – сказав Рахманін.

Водночас, зазначив він, у президента США Джо Байдена є свої внутрішні та зовнішні проблеми, зокрема пов'язані з "Північним потоком – 2", співпрацею між Китаєм та Росією, та інші, для врегулювання яких йому потрібні поступки від Росії, а отже, треба робити поступки зі свого боку.

"Але для того, щоб це сприймалося як перемога, а не як слабкість, потрібне тло. Що може бути найкращим тлом? Інформаційна кампанія про те, що війна неминуча і вона буде страшна... А коли незастосування санкцій щодо "Північного потоку – 2" буде подаватися не як програш, не як поступка, а як ціна, яку заплатили, щоб запобігти масштабній війні в центрі Європи, – це вже сприймається абсолютно інакше", – вважає нардеп.

Контекст:

Навесні 2021 року Росія нарощувала війська поблизу кордону з Україною та в окупованому Криму. Наприкінці жовтня американські ЗМІ почали повідомляти, що Росія знов стягує війська до кордону з Україною.

21 листопада начальник Головного управління розвідки Міноборони Кирило Буданов заявив, що РФ готується до нападу на Україну наприкінці січня або на початку лютого, до того ж атака буде "набагато руйнівнішою, ніж будь-яка раніше". Секретар Ради нацбезпеки і оборони України Олексій Данілов повідомив 22 грудня, що у зоні 200 км від кордону країни перебуває 122 тис. російських військових.

США та НАТО неодноразово закликали Росію до деескалації напруги на кордоні.

23 грудня на щорічній пресконференції Путін відповів на запитання, чи нападатиме Росія на Україну. За його словами, дії Москви залежатимуть "від безумовного підтримання безпеки Росії сьогодні та на історичну перспективу".

30 грудня секретар РНБО Олексій Данілов заявив, що в Україні не бачать загроз для відкритої агресії з боку РФ.

31 грудня глава МЗС України Дмитро Кулеба наголосив, що, "якщо Захід похитнеться", Україна однаково захищатиме себе.