Настоятеля храму УПЦ МП у Сумській області обвинувачують у держзраді

За даними слідства, інформацію фігурант передавав ФСБ
Фото: sumy.gp.gov.ua
СБУ завершила слідство щодо настоятеля одного з храмів УПЦ МП у Сумській області – його обвинувачують у переданні окупантам даних про українських військових, правоохоронців і громадських діячів, повідомила пресслужба обласної прокуратури.

Прокуратура затвердила й передала в суд обвинувальний акт щодо настоятеля храму в Шосткинському районі за вчинення державної зради в умовах воєнного стану (ч. 2 ст. 111 Кримінального кодексу України).

За даними слідства, після початку повномасштабного вторгнення РФ в Україну співробітник ФСБ установив зв'язок із настоятелем, а той погодився на співпрацю, оскільки "мав проросійські переконання й очікував на прихід "русского мира".

"Настоятель храму записував точні адреси, фотографував місцевість, де розташовуються військовослужбовці та військова техніка на території Шосткинського району. Збирав інформацію про патріотично налаштованих громадян, які можуть впливати на суспільство. Розвідувальні дані передавав оперативному співробітнику ФСБ РФ за допомогою одного з месенджерів", – ідеться в повідомленні.

Правоохоронці затримали підозрюваного 1 березня 2023 року. Наразі він перебуває під вартою. Досудове розслідування вели співробітники управління СБУ в Сумській області.

Контекст:

УПЦ МП – частина Російської православної церкви (РПЦ), вона (УПЦ МП) офіційно має статус "самоврядної церкви з правами широкої автономії".

Узимку й навесні українські правоохоронні органи регулярно повідомляли про обшуки у храмах УПЦ МП і притягнення до відповідальності священнослужителів цієї церкви. Також щодо кількох представників УПЦ МП Україна ввела санкції, а деяких позбавила громадянства. Президент України Володимир Зеленський пояснив, що санкції ввели, "щоб у держави-агресора не було жодної ниточки, за яку могли б смикати українське суспільство".

19 січня 2023 року Кабінет Міністрів України вніс у Верховну Раду законопроєкт №8371, який передбачає заборону діяльності релігійних організацій, пов'язаних із Росією. Його поки не розглядали.

Згідно з опитуванням, яке у грудні 2022 року провів Київський міжнародний інститут соціології, 54% українців вважають, що УПЦ МП в Україні потрібно заборонити.