Наступні кілька тижнів визначатимуть, чи зможе Україна надалі існувати як суверенна держава – WP
Наступні кілька тижнів визначать, чи зможе Україна існувати як суверенна держава в межах кордонів, які були до вторгнення РФ або близьких до них, із гарантіями безпеки – або ж нелегітимний президент країни-агресора Володимир Путін матиме винагороду й дістане заохочення. Про це повідомляє The Washington Post 6 січня.
На думку редакції, війна Росії в Україні сягнула переламної точки, і те, як її закінчать, матиме наслідки далеко за межами Європи. Зокрема, на карту поставлено авторитет США й Організації Північноатлантичного договору, які надали допомогу Україні після незаконного й неспровокованого вторгнення країни-агресора Росії та пообіцяли продовжувати свою підтримку "стільки, скільки буде потрібно".
У статті йдеться, що через те, що допомога союзників надійшла із запізненням, РФ змогла закріпитися на полі бою.
Видання пише, що відступ зараз продемонстрував би, що у США та їхніх союзників немає витримки й що їхні обіцянки мають часову позначку як дійсні тільки до дати наступних виборів. Журналісти поставили запитання: "Як Китай може сприйняти таке повідомлення, коли глава КНР Сі Цзіньпін розмірковує, чи варто здійснити воєнний крок, щоб спробувати захопити самоврядний демократичний острів Тайвань?"
Автори статті нагадали, що обраний президент США Дональд Трамп вступає на посаду 20 січня й він пообіцяв швидко завершити війну, але не надав конкретних деталей щодо свого плану. Погана угода, запропонована Трампом, може стати найгіршим варіантом, пише видання.
У статті наголошують, що поспішність закінчити бойові дії завдяки переговорам може призвести до поганого рішення, яке винагородить Путіна за його захоплення земель і гарантуватиме, що він почне нову атаку за нові території, щойно в нього з'явиться шанс відновити свій виснажений арсенал.
Видання зазначає, що погане перемир'я також засмутить українців і "велика частина їхнього гніву буде спрямована на західних покровителів, які зрадили їх".
Контекст:
Трамп неодноразово говорив, що в разі обрання його главою держави він закінчить війну Росії проти України до інавгурації в січні 2025 року (також він стверджував, що може домовитися про закінчення війни за добу). Водночас республіканець ніколи не деталізував свого плану, заявляючи лише, що досягне прямих переговорів між керівництвом РФ та України.
WSJ із посиланням на три джерела в оточенні Трампа писала, що один із запропонованих йому планів передбачає зобов'язання Києва не вступати в НАТО протягом щонайменше 20 років. Водночас США й надалі постачатимуть Україні озброєння для захисту від РФ. Такий договір передбачає фіксацію фактичної лінії фронту і згоду обох сторін на демілітаризовану зону на 800 миль (1287 км) із розміщенням там миротворців, але без участі військових США. Трамп ще не визначився зі стратегією війни в Україні.
7 грудня 2024 року Трамп зустрівся в Парижі із Зеленським за посередництва французького президента Еммануеля Макрона. ЗМІ писали, що Трамп не хотів зустрічатися із президентом України, але Макрон умовив його. Трамп після зустрічі заявив, що Україна хоче укласти угоду й зупинити війну з РФ. Він закликав Київ і Москву до переговорів і припинення вогню. Зеленський назвав розмову гарною, але наголосив, що війну "не закінчити просто папірцем і кількома підписами". Україна, за його словами, розраховує на США в цьому питанні.
16 грудня Трамп заявив, що США намагаються зупинити війну в Україні, й розповів про "невеликий" прогрес.
17 грудня Зеленський повідомляв, що Трамп хоче закінчити війну в Україні, але він ще не має доступу до всієї інформації.
Зеленський в інтерв'ю американському подкастеру Лексу Фрідману (відео 5 січня опублікував Офіс президента України) додав, що треба не "розмовляти" з Путіним, а закінчувати війну, і робити це можна у формі діалогу. Глава Української держави додав, що перші переговори про закінчення війни будуть із Трампом, а потім уже з Росією.