Навчання українських пілотів на F-16 невдовзі розпочнеться, буде створено спеціальний навчальний центр – міністерка оборони Нідерландів
"Коаліція винищувачів" F-16 Данії та Нідерландів готова до зльоту. Тренування українських пілотів розпочнеться найближчим часом", – написала міністерка.
Водночас, за її словами, "повним ходом відбувається підготовка" до створення навчального центру F-16 у Східній Європі.
Міністр оборони України Олексій Резніков за підсумками 13-го засідання контактної групи заявив, що є "важливі новини" про "пташину коаліцію". Партнери дали відповідні зобов'язання, і консорціум із F-16 "невдовзі запуститься", упевнений глава Міноборони. За його словами, до Вільнюського саміту НАТО в липні потрібно підготувати й затвердити програму навчань пілотів, інженерів і техніків.
Процес підготовки українських пілотів для винищувачів F-16 очолили Данія та Нідерланди, повідомив після засідання міністр оборони США Ллойд Остін.
Контекст:
За даними Офісу президента України станом на 2 червня, до "європейської частини "коаліції винищувачів" із навчання українських пілотів на літаках західних зразків увійшло вісім країн (Великобританія, Нідерланди, Польща, Данія, Швеція, Бельгія, Португалія та Франція), але "скоро буде більше”.
Президент США Джо Байден заявляв, що США підтримають зусилля союзників і партнерів та візьмуть участь у навчанні українських пілотів на літаках четвертого покоління, включно з F-16.
Україна може отримати F-16 уже цієї осені, натякали в Міноборони України.
У відомстві припускають, що першою країною, яка передасть Україні винищувачі, будуть Нідерланди (держава нещодавно розірвала угоду з продажу F-16 приватній американській компанії Draken International). 9 травня прем'єр-міністр країни Марк Рютте заявляв, що його уряд припускає можливість передання Україні винищувачів F-16.
Міністерка оборони Нідерландів говорила 12 червня, що навчання пілотів має розпочатися влітку. Програма, за її словами, триватиме шість місяців.
Перед зустріччю у форматі "Рамштайн" 15 червня генсек НАТО Єнс Столтенберг коментував журналістам питання надання Україні F-16. "Той факт, що навчання розпочалося, дає нам можливість також ухвалити рішення про доправлення літаків, і тоді пілоти будуть готові літати на них", – сказав він.
Водночас речник Повітряних сил ЗСУ Юрій Ігнат зазначив, що українські пілоти поки перебувають "у режимі готовності" до навчання на F-16.