"Не розумію, чому б і ні". Представник Китаю в ЄС висловився про підтримку кордонів України 1991 року
Журналісти запитали в нього про підтримку цілей Києва, зокрема про "повернення інших українських регіонів, наразі окупованих Росією". На це дипломат відповів: "Не розумію, чому б і ні".
"Ми поважаємо територіальну цілісність усіх країн. Тому, коли Китай встановлював відносини з колишнім Радянським Союзом, ми домовилися саме про це. Але, як я вже сказав, це історичні питання, які мають бути предметом переговорів і рішення Росії та України, і це те, за що ми виступаємо", – додав він.
Контекст:
Китай із початку нападу РФ на Україну публічно намагається дотримуватися нейтральної позиції й закликає до переговорів, але в Організації Об'єднаних Націй часто голосує так, як Росія. Окрім того, за даними ЗМІ, Росія може отримувати військову техніку з Китаю.
24 лютого 2023 року оприлюднили документ "Позиція Китаю щодо політичного врегулювання кризи в Україні", який містить 12 пунктів. Серед них – повага до суверенітету всіх країн, відмова від "менталітету холодної війни", припинення бойових дій і поновлення мирних переговорів. Документ привітали в Москві й скептично сприйняли на Заході. Президент України Володимир Зеленський сказав, що частина пунктів у цьому документі відповідає інтересам України, а з частиною Київ не погоджується.
Наприкінці квітня Зеленський і лідер Китаю Сі Цзіньпін провели першу після повномасштабного вторгнення Росії в Україну телефонну розмову. Після розмови стало відомо, що Китай призначить спецпредставника, який проведе переговори з усіма сторонами щодо "врегулювання воєнного конфлікту". Цим спецпредставником став колишній посол Китаю у Росії Лі Хуей.
16–17 травня Лі Хуей відвідав Україну. Із ним зустрічалися Зеленський, глава МЗС Дмитро Кулеба та інші представники влади країни. Під час візиту до Києва спецпредставник КНР заявив, що "панацеї для виходу з кризи немає". Кулеба на зустрічі з китайським дипломатом сказав, що Україна не сприймає жодних пропозицій, які передбачають втрату її територій або заморожування конфлікту.