"Не все ми можемо розкривати". Маркарова заявила про активну роботу зі США щодо членства України в НАТО
Україна активно взаємодіє зі США, щоб досягти гарантованої євроатлантичної інтеграції. Про це в опублікованому 29 червня коментарі "Укрінформу" заявила амбасадорка України у США Оксана Маркарова.
"Ми дуже активно працюємо над цим питанням постійно. Наша позиція не змінювалася вже досить тривалий час… Ми наводимо всі аргументи. Нам на нинішньому етапі потрібен результат, тому зараз, у процесі обговорення, не все ми можемо розкривати, що ми обговорюємо", – зазначила амбасадорка.
Вона наголосила, що членство України буде корисним і для самого Альянсу.
"Це те, чого ми прагнемо. Ми вважаємо, що Україна має багато чого запропонувати НАТО, а не тільки отримати як потенційний член Альянсу... НАТО – вільне об'єднання вільних країн. Тому дійсно потрібен консенсус серед усіх, щоб ми рухалися далі. Над цим ми і працюємо", – сказала Маркарова.
Вона також додала, що риторика деяких країн про те, що членство України в НАТО може спровокувати ще більшу агресію з боку РФ, не має логічних підстав.
"Давайте говорити справедливо, що ні НАТО, ні Україна – ніхто не провокував Росію. Вони [росіяни] напали на Грузію неспровоковано, вони також напали на нас у 2014 році, а потім у 2022-му", – резюмувала амбасадорка.
Контекст:
Україна активізувала співпрацю з НАТО 2014 року на тлі окупації Криму Росією і збройного конфлікту на Донбасі. Курс на вступ до Альянсу зафіксовано в Конституції України.
2018 року НАТО визнав за Україною статус країни-аспіранта – кандидата на членство в Альянсі, 2020-го Україні надали статус партнера розширених можливостей.
14 червня 2021 року у Брюсселі відбувся саміт НАТО, у підсумковому комюніке якого зазначено, що Альянс підтримує вступ України в НАТО.
30 вересня 2022 року – після того, як президент країни-агресора РФ Володимир Путін оголосив про анексію окупованої території України, – президент України Володимир Зеленський повідомив, що Україна подає заявку в НАТО за прискореною процедурою.
Генсек Альянсу Єнс Столтенберг 30 листопада заявив, що попередньою умовою для початку переговорів про членство України в НАТО має стати її перемога і в цьому Україні допомагають члени Альянсу.
1 червня 2023 року на полях саміту Європейської політичної спільноти в Молдові Зеленський наголосив на необхідності визначення країнами – членами Альянсу чіткого алгоритму руху України до вступу в НАТО. "Конкретні рішення щодо подальшого руху України до членства й безпеки нашої країни на період до вступу в Альянсу – це те, що дасть нам змогу вважати Вільнюський саміт успішним", – вказав президент.
В Офісі президента України заявили 10 червня, що майбутній вступ України в НАТО підтримало вже 20 членів Альянсу.
29 червня Столтенберг зазначив, що членство України в НАТО обговорять після саміту у Вільнюсі.