Немає підстав довіряти спискам загиблих в Оленівці військовополонених, які публікують окупанти – ГУР Міноборони

Українська розвідка не може верифікувати списки українців, які загинули в Оленівці, оскільки РФ не дає офіційних відповідей на запити
Фото: Головне управління розвідки МО України / Telegram
Офіційної інформації про загиблих внаслідок російського теракту 29 липня в Оленівці Донецької області українських військовополонених Росія досі не надала. Про це пресслужба Головного управління розвідки Міноборони (ГУР МО) України повідомила 2 серпня у Telegram, посилаючись на виступ представника ГУР МО Андрія Юсова в ефірі єдиного телемарафону.

За інформацією Юсова, координаційний штаб з питань поводження з військовополоненими одразу звернувся до Росії із запитом про надання інформації, списків загиблих та поранених внаслідок російського теракту, а також про повернення тіл загиблих захисників.

"На жаль, досі не отримано офіційних відповідей, ми можемо оперувати лише тими даними, які росіяни оприлюднили в інтернеті", – повідомив представник ГУР МО України.

Він зазначив, що під час перевірки у зазначених списках виявлено, зокрема, прізвища українських воїнів, які дістали поранення до подій в Оленівці. За словами Юсова, щодо таких бійців були домовленості про обмін найближчим часом, і вони на момент теракту мали перебувати в лікарні, а не в бараку у промзоні.

"Відповідно, говорити про підтвердження списків ми не можемо, а офіційних відповідей в рамках міжнародного права росіяни досі не надали", – підсумував Юсов. Пресслужба ГУР МО зазначає, що зараз немає підстав довіряти спискам загиблих та поранених, які розповсюджують окупанти.

Міноборони РФ 30 липня опублікувало списки нібито загиблих та поранених в Оленівці полонених. Українська влада цих даних не підтверджувала. У патронатній службі полку "Азов" наголосили, що не можуть підтвердити або спростувати ці повідомлення і перевіряють їхню правдивість.

Контекст:

29 липня окупанти заявили про загибель українських військовополонених, які перебували в колишній колонії в Оленівці (там утримували більшість полонених захисників Маріуполя, зокрема азовців). Російська пропаганда опублікувала відео зруйнованої будівлі. Спочатку окупанти заявляли, що загинуло 47 військовослужбовців, понад 70 дістали поранення. Пізніше вони оголосили про загибель 50 людей.

У Генштабі ЗСУ повідомили, що колонію в Оленівці прицільно та навмисно обстріляли російські війська. Окупанти у такий спосіб намагалися приховати катування полонених та розстріли. Україна не завдавала по Оленівці ні артилерійських, ні ракетних ударів, підкреслили у Генштабі.

СБУ опублікувала перехоплення розмов окупантів, які обговорювали загибель в Оленівці українських військовополонених та визнавали, що вбивали не українські військові, а російські. На записі один із абонентів каже, що росіяни все "підлаштували самі", вибухи в бараках з людьми були без характерних прильотів і "ще було три постріли автоматні", після чого там почалася пожежа.

Українська військова розвідка заявила, що вибухи в колишній колонії здійснили найманці приватної військової компанії "Вагнер" ("Ліга").

СБУ, ГУР Міноборони України, ЗСУ та український омбудсмен підписали 29 липня спільну заяву щодо вбивства українських військовополонених в окупованій Оленівці Донецької області. Вони висунули вимогу до ООН та Міжнародного комітету Червоного Хреста, які були гарантами життя та здоров'я українських військовополонених, негайно відреагувати на терористичний акт, вчинений РФ, а також негайно проінспектувати колонію.

Президент України Володимир Зеленський назвав російський удар по Оленівці терактом та заявив, що доказів того, що це був спланований злочин, досить.

Представництво Червоного Хреста в Україні 30 липня не дістало доступу до українських військовополонених в Оленівці. У ніч на 31 липня міноборони РФ заявило про згоду на доступ до колонії в Оленівці для експертів ООН та Міжнародного комітету Червоного Хреста. Станом на 1 серпня окупанти, як і раніше, не надали доступу до місця загибелі українських військовополонених в Оленівці представникам МКЧХ, заявив омбудсмен Дмитро Лубінець.

В ООН заявили про бажання "за згодою сторін" допомогти у розслідуванні загибелі українських військовополонених в окупованій Оленівці.