Нормандський формат поставлено на паузу, і ця пауза може затягнутися – Єлісєєв

Єлісєєв: Проблема не у форматах і не у формах, а в суті
Фото: eurosolidarity.org

Пауза в нормандському форматі переговорів щодо Донбасу може затягнутися надовго через вибори у Франції та Німеччині, заявив український дипломат, експосол України в Євросоюзі, колишній заступник голови Адміністрації Президента Костянтин Єлісєєв. Про це він сказав в ефірі телеканала "Україна 24" 13 липня.

"На жаль, він [нормандський формат] зараз поставлений на паузу, і я не виключаю, що після того, як восени будуть вибори в Німеччині, а наступного року у Франції президентські вибори, ця пауза може затягнутися", – сказав Єлісєєв.

У зв'язку із цим він очікував, що за підсумками переговорів канцлерки Німеччини Ангели Меркель і президента України Володимира Зеленського 12 липня сторони оголосять про перспективу проведення наступного нормандського саміту, "оскільки це єдиний формат, який дозволяє рухати процес урегулювання ситуації на Донбасі", але цього не відбулося.

У зв'язку з тим, що Зеленський пропонує залучити до переговорів США, Єлісєєв зазначив, що переговори про нові формати або перспективи розширення наявного ведуть "скільки існує нормандський формат".

"Моя позиція досить чітка: проблема не у форматах і не у формах, а в суті. А суть у тому, що Кремль зовсім не зацікавлений у врегулюванні ситуації на Донбасі. Звичайно, було б бажано залучити інші країни, і були такі спроби. Нагадаю, що й у 2016 році намагалися залучити Британію, США", – сказав дипломат.

Однак, на його думку, всі ці розмови тільки відволікають від суті.

"Зупинено процес звільнення заручників, Україна сьогодні й не говорить про виведення російських військ, відновлення контролю над кордоном тощо. На сьогодні можна говорити, що процес урегулювання поставлений на паузу", – вважає Єлісєєв.

12 липня на спільному брифінгу з Меркель Зеленський закликав тиснути на Росію для проведення саміту лідерів "Нормандської четвірки". Він підкреслив, що зустріч відкладають через РФ.

Контекст:

2014 року Росія окупувала Крим і почала збройну агресію на сході України. Бойові дії тривають між Збройними силами України з одного боку та російською армією і підтримуваними Росією бойовиками, які контролюють частину Донецької й Луганської областей, – з іншого. Офіційно РФ не визнає свого вторгнення в Україну, незважаючи на надані Україною факти і докази.

Переговори про врегулювання конфлікту на Донбасі ведуть у тристоронній контактній групі в Мінську (Україна, Росія, ОБСЄ), а також у нормандському форматі – за участю представників України, Франції, Німеччини та Росії.

Востаннє саміт лідерів "Нормандської четвірки" проводили більше ніж півтора року тому – 9 грудня 2019 року в Парижі. У його підсумковому комюніке написано, що сторони домовилися про припинення вогню, відкриття нових пунктів пропуску, обмін утримуваними особами за формулою "всіх на всіх" до 31 грудня 2019 року, розведення сил та засобів на трьох нових ділянках на Донбасі, продовження на рік дії закону "Про особливий порядок місцевого самоврядування в окремих районах Донецької та Луганської областей" і розширення мандата спеціальної моніторингової місії ОБСЄ. Домовленості було виконано частково.

Планували, що наступний саміт відбудеться в березні – квітні 2020 року, однак цього не сталося.

У січні 2021 року глава Офісу президента України Андрій Єрмак повідомив, що в межах переговорів про врегулювання конфлікту на Донбасі в нормандському форматі Німеччина і Франція розробляють план мирного завершення війни, так звані кластери, на базі яких у майбутньому може з'явитися дорожня карта. У березні він повідомив, що "конкретний план мирного врегулювання" готовий, сторони чекають на реакцію Росії. За його словами, так звані кластери – "логічні кроки, які повністю відповідають духу і принципам Мінських домовленостей, міжнародному праву і можуть, у разі їх погодження, стати основою для дорожньої карти, яка дійсно б завершилася встановленням миру на Донбасі" .