"Норвегія зробила дуже багато, щоб наші солдати були сильними на полі бою". Зеленський зустрівся з міністром оборони Норвегії
"Провів зустріч із міністром оборони Норвегії Бйорном Арільдом Грамом. Норвегія підтримує Україну з першого дня повномасштабної війни і зробила дуже багато для наших солдатів, для того, щоб вони були сильними на полі бою. Ми це цінуємо", – написав Зеленський.
За його словами, головний пріоритет України незмінний і полягає в посиленні Збройних сил. Для цього необхідно як нарощування постачань зброї, так і прискорення вже оголошеної допомоги.
"Дякую уряду, парламенту й усьому народу Норвегії за всебічну допомогу Україні й нашим людям", – підсумував президент.
Він також опублікував відео із фрагментом зустрічі. На ньому Грам, зокрема, висловив співчуття у зв'язку із жертвами через війну, яку розв'язала Росія.
"Ми більше ніж вражені волею українського народу захищати себе й відбивати російську агресію. І ми, звичайно, хочемо підтримати вас. Це, безумовно, найбільш драматично для вас, але ця битва важлива і для нас усіх, хто допомає відбивати російську агресію. Ми також сусіди Росії. Тож це важливо для всієї Європи й усіх, хто поряд", – сказав міністр оборони Норвегії.
Під час зустрічі особливу увагу приділили "практичним ефективним крокам у контексті посилення протиповітряної та протиракетної оборони України, які наразі здійснюються", зазначила пресслужба Офісу президента.
Контекст:
Норвегія надає Україні гуманітарну та військову допомогу, бере участь у програмі навчання українських військових у Великобританії та відновленні інфраструктури України після російських ударів.
У 2022 році, як зазначено на сайті уряду Норвегії, вона передала Україні та іншим країнам, які постраждали від вторгнення Росії в Україну, допомогу на суму приблизно €944 млн. Україна отримала від Норвегії зенітні ракетні комплекси "Містраль", самохідні гаубиці M109, протитанкові гранатомети M72 LAW, артилерійські снаряди, бронежилети, каски, пайки тощо.
Крім того, Норвегія пообіцяла передати Україні 12 танків, вісім із них – Leopard 2.
У лютому 2023 року норвезький парламент погодив п'ятирічну програму фінансування для України на суму майже €7 млрд. Допомогу виділятимуть частинами протягом п'яти років. 2023 року половину допомоги спрямують на військові потреби, решту – на гуманітарні. Упродовж наступних років пропорції можуть змінитися.