Новинський відповів Ірині Геращенко: Із Шарля де Голля не злетіла корона, коли він пішов на переговори з лідером алжирських сепаратистів
Представник України в гуманітарній підгрупі на мінських переговорах, перший віце-спікер Верховної Ради Ірина Геращенко напередодні заявила, що Україна не вестиме переговорів із "ЛДНР", оскільки це сценарій Кремля. Нардеп від Опозиційного блоку, лідер Партії миру Вадим Новинський відповів, що першим запропонував прямі переговори, тому що життя людей варті непопулярних рішень і політичної кар'єри.
Народний депутат від Опозиційного блоку, лідер Партії миру Вадим Новинський заявив, що впевнений у необхідності прямих переговорів Києва з представниками окупованих Донецька і Луганська, незважаючи на критику. Так він відреагував на пост у Facebook від 30 травня представника України в гуманітарній підгрупі на мінських переговорах, першого віце-спікера Верховної Ради Ірини Геращенко, яка вважає, що ця позиція суперечить інтересам України і відповідає сценарію Кремля.
"У публікації міститься гостра критика позиції політиків, до яких належу і я, які заявляють про можливість прямого діалогу між офіційним Києвом і самопроголошеними республіками на Донбасі, якщо це буде необхідно для встановлення миру. Ірина Геращенко вважає, що ця позиція продиктована ззовні і суперечить інтересам України: "За цими "миротворчими посланнями" – позиція і гра Москви, це бажання Кремля перекласти з хворої голови на здорову, говорити про "громадянський конфлікт в Україні", – процитував Новинський пост Геращенко у Facebook.
Він нагадав, що ще чотири роки тому, на самому початку конфлікту, парламент ухвалив постанову, яка передбачала діалог із Донбасом.
"Щодо цього можу сказати – те, що діється ось уже четвертий рік, свідчить про одне – "здорових голів" із жодного з боків майже не залишилося. Далі колега, мабуть, як наділена повноваженнями особа, твердо заявляє – "жодних "прямих переговорів із маріонетками, жодної легітимізації "республік", яких не існує". Нічого не скажеш – звучить гордо, грізно, патріотично! Тільки змушений нагадати – чотири роки тому, коли конфлікт на Донбасі по суті ще мав скоріше характер масових протестів, мало чим відрізняючись від протестів, що охопили взимку 2014 року Київ і захід України, Верховна Рада проголосувала постанову мого авторства – "Про меморандумі миру і злагоди". За своєю суттю і духом меморандум і передбачав налагодження діалогу між Києвом і "бунтівними регіонами", – заявив політик.
Нардеп підкреслив, що відтоді влада нічого не зробила для початку діалогу.
"Навпаки, було зроблено все, щоб братовбивчий конфлікт набув характеру довгострокової незагойної рани на тілі нашої країни. Прямим наслідком цієї упертості, що межує з безумством, стали понад десять тисяч людських життів, десятки тисяч покалічених війною, мільйони біженців. Протягом цих чотирьох років війни Україна не тільки втратила всякий авторитет у світі, але й повністю здала свій суверенітет нашим "любим стратегічним партнерам". Якщо комусь подобається, що питання наших життів, миру в Україні, нашого майбутнього і майбутнього наших дітей вирішуються не між Києвом і Донбасом, а на рівні чиновників із Москви і Вашингтона – це їхнє право. Але в них немає права розмінювати всіх нас на свої особисті інтереси", – упевнений Новинський.
Він посилається на приклади в історії, коли саме переговори привели до вирішення конфліктів і в підсумку до миру.
"Я, як політик, який першим запропонував варіант прямих переговорів, спирався на світовий досвід. Із Шарля де Голля "не злетіла корона", коли він у 1962 році пішов на переговори з Ахмедом Бен Белою, лідером алжирських сепаратистів. Адже у Франції теж кричали: та хто вони такі? Бандити й терористи! Із ким там говорити? Кризи в Конго, Камбоджі, Нікарагуа закінчувалися прямими переговорами", – нагадав нардеп.
18 травня в Загребі відбулася міжнародна конференція з вивчення балканського досвіду виходу з кризових ситуацій, зі стану війни, пише Новинський.
"Учасники конференції – прем'єр-міністри, міністри закордонних справ, верховні представники ООН, відомі політологи та соціологи, усі ті, хто так чи інакше брали участь у тих подіях, – були єдині в думці: прямий діалог неминучий, якщо ми хочемо вирішити, а не заморозити конфлікт! І для цього діалогу потрібні воля і сміливість, що межує із самопожертвою. Тому що такі конфлікти неможливо завершити без ухвалення непопулярних рішень. І часто ціною миру стають чиїсь політичні кар'єри. Але життя і майбутнє того варті. І якщо ти на виборах дістав від людей повноваження, то, будь ласка, роби все заради миру, а не керуйся своїми вузькопартійними та електоральними інтересами", – заявив він.
Новинський підкреслив, що сьогоднішня невизначена ситуація вигідна частині політиків в Україні.
"Звісно, є частина політиків, які в переважній більшості представляють провладний табір, які вважають: режим "ні війни, ні миру" добрий із політичного погляду – можна спекулювати на тому, що в нас через війну все погано з економікою. А неучасть у виборах виборців Донбасу і Криму сприятливо позначиться на представництві в парламенті саме постмайданних партій, адже, упевнений, на неконтрольованих зараз територіях, коли вони повернуться в єдине правове і електоральне поле України, не знайдеться жодного голосу за партії нинішньої влади. І, отже, в уявленнях "партії війни" без голосів Донбасу і Криму Південний Схід не зможе одержати гідного представництва, і політичний баланс не відновиться. Зручно і цинічно одночасно. Але – це шлях до подальшого розколу країни та до ускладнення війни", – уважає народний депутат.
Україні необхідні прямі переговори і з Москвою, і з Донецьком, і з Луганськом, упевнений він.
"Міжнародні посередники не повинні вирішувати за нас нашу долю. Дякую за допомогу, але свою долю ми повинні взяти у свої руки. А щодо "мавпочок", як їх назвала Ірина... Мені теж не подобаються багато процесів і не подобаються ті чи інші діячі за тією лінією фронту... Але я дуже хочу, щоб Україна зберегла свою цілісність, а мир в умах і серцях переміг на всій нашій землі. Тому альтернативи прямих переговорів немає. Точніше – є: кров, смерть, горе, яких Україна і так уже насьорбалася вдосталь", – резюмував Вадим Новинський.
Збройний конфлікт на сході України почався у квітні 2014 року. Бойові дії відбуваються між Збройними силами України та проросійськими бойовиками, які контролюють частину Донецької і Луганської областей. РФ заперечує свою причетність до конфлікту.