Нуланд розповіла, чого Україні очікувати від саміту НАТО у Вільнюсі, Яценюк застеріг від "дивних меморандумів, як у Бухаресті у 2008-му"

Нуланд не відповіла прямо на запитання щодо членства України в НАТО
Фото: ЕРА
Заступниця держсекретаря США з політичних питань Вікторія Нуланд 25 травня заявила, що на саміті НАТО у Вільнюсі влітку Україна може очікувати на заяви про довготривалу підтримку з боку союзників.

Про це вона сказала 25 травня під час Київського безпекового форуму, відповідаючи на запитання, чого Києву чекати від саміту, і коментуючи тезу, ніби той факт, що Україна зараз у стані війни, може перешкодити її членству в НАТО. Трансляцію форуму, організованого фондом експрем'єра України Арсенія Яценюка Open Ukraine, вели в YouTube.

"Я думаю, що у Вільнюсі Україна може очікувати чіткішого формулювання того, що ми вже сказали: що ми підтримуємо Україну, яка стає дедалі демократичнішою і сильнішою, і наша підтримка – на довгий час. І окремо кожна країна [підтримує], і колективно всі", – сказала вона. Прямої відповіді на запитання Нуланд не дала.

Вона продовжила, що Збройні сили України здатні вигнати ворога з території країни і союзники підтримують Україну в цьому.

"Отже, ми надсилаємо потужний сигнал нашої тривалої підтримки, – додала Нуланд, згадавши військову підтримку з боку союзників, співпрацю у сферах кібербезпеки й розвідки. "Українці побачать ці потужні відносини між НАТО й Україною", – резюмувала вона.

Яценюк після цього закликав країни НАТО до єдності. Він підкреслив, що з юридичного погляду немає перешкод членству України в Альянсі.

"Чи є єдність в Альянсі? Подивіться на Швецію та Фінляндію. Швеція все ще рухається в НАТО, тому що немає єдності між усіма членами Альянсу", – наголосив він.

Для України, за словами Яценюка, необхідна єдність членів НАТО і їхня політична воля щодо членства країни в Альянсі.

Під час дискусії КБФ експрем'єр наголосив, що коли Україна вступить у НАТО, "кожен у Європі почуватиметься захищенішим". За його словами, "то буде вигідно для всіх, людство виграє", оскільки Україні потрібно зупинити агресора.

"Стратегічну невизначеність" він назвав небажанням ухвалювати складні, але правильні рішення, додає пресслужба форуму.

"Я підтримую стратегічну визначеність. Тому що абсолютно зрозуміло, що Україна має перемогти в цій війні. Абсолютно зрозуміло, що Путін є воєнним злочинцем і його треба притягти до відповідальності. Абсолютно зрозуміло, що немає іншого шляху гарантувати безпеку для українського народу і для всього європейського континенту, окрім членства України в НАТО, – наголосив він. – Не має бути більше розпливчастих і дивних меморандумів чи декларацій, як це відбулося в Бухаресті у 2008 році. Має бути визначеність і ясність. Настав час ухвалювати чіткі рішення. І Україна вже заплатила за них неймовірну ціну".

Контекст:

Колишній спецпредставник Держдепартаменту США з питань України Курт Волкер повідомляв, що Україна мала отримати план дій щодо членства в НАТО ще 2008 року на саміті Альянсу в Бухаресті, але союзники Сполучених Штатів по Альянсу побоювалися створення "автоматизму в напрямі членства".

У декларації Бухарестського саміту НАТО йдеться, що Альянс вітає євроатлантичні прагнення щодо членства в НАТО України і Грузії. Країни – члени Альянсу домовилися, що обидві держави стануть членами НАТО. "ПДЧ буде наступним кроком для України і Грузії на їхньому шляху до членства", – зазначили в документі. Однак Україна так і не одержала ПДЧ.

Україна активізувала співпрацю з НАТО у 2014 році на тлі окупації Криму Росією і збройного конфлікту на Донбасі. Курс на вступ в Альянс зафіксовано в Конституції України.

У 2018 році НАТО визнав за Україною статус країни-аспіранта – кандидата на членство в Альянсі, 2020-го Україна набула статусу партнера розширених можливостей.

14 червня 2021 року в Брюсселі відбувся саміт НАТО, у підсумковому комюніке якого зазначали, що Альянс підтримує входження України в НАТО.

30 вересня 2022 року – після того, як президент країни-агресора Росії Володимир Путін оголосив про анексію окупованої території України, – президент України Володимир Зеленський повідомив, що Україна подає заявку в НАТО за прискореною процедурою.

Генсек НАТО Єнс Столтенберг 30 листопада заявив, що попередньою умовою для початку переговорів про членство України в НАТО має стати її перемога і в цьому їй допомагають члени Альянсу.

Зеленський вважає, що Україна "має отримати рішення щодо алгоритму приєднання до Альянсу". "Зрозуміло, що ми не можемо вступити в НАТО, поки триває війна. Але усунути безпекову невизначеність можна і треба зараз – це політичне рішення", – наголосив президент України 4 травня 2023 року.

Саміт НАТО відбудеться у Вільнюсі 11–12 липня. У ньому візьмуть участь приблизно 40 делегацій країн – членів і партнерів Альянсу. На захід також має прибути Зеленський.