"Одна з найбільших історій успіху". Глава Пентагону вважає, що найбільше Україні потрібні засоби ППО
Міністр оборони США Ллойд Остін вважає, що найбільше Україні потрібні засоби протиповітряної оборони. Про це він заявив на пресконференції за підсумками засідання контактної групи "Рамштайн" 19 вересня, трансляцію вели на сайті Пентагону.
Виступаючи із вступним словом, він зазначив, що США і партнери передали Україні такі системи ППО, як Patriot, Hawk, IRIS-T, Gepard, NASAMS.
"Вони захищають ЗСУ, мирних громадян і цивільну та критичну інфраструктуру. [...] Протиповітряна оборона й надалі залишатиметься найбільшою потребою України для захисту її неба, цивільного населення і міст далеко від поля бою, – додав він. – Протягом усієї цієї війни протиповітряна оборона наземного базування також була однією з найбільших історій успіху України. Україна відважно захищає свою критичну інфраструктуру й забезпечує світовий експорт зерна".
Водночас він не став прямо відповідати на запитання про надання Україні далекобійних ракет. Коли журналісти спитали, чи є виправданою потреба України в далекобійній зброї, Остін зазначив, що Україна просить у партнерів ту зброю, яку вважає за потрібне, і відмовився оцінювати запити держави щодо військової допомоги.
"Ми будемо зосереджуватися на тому, що становить найнагальніші потреби України. Ми місяцями говорили, наскільки високі потреби України у протиповітряній обороні", – додав він.
Остін нагадав, що США постачали Україні засоби ППО й артилерію, і це, на його думку, дало свої результати.
"Це була справді важлива допомога українським силам, і ми готові робити все, що від нас залежить, щоб Україна досягла успіху у своїй боротьбі. Ми також робимо кроки й на майбутнє. Я думаю, що ми провели певну роботу, створили певну протиповітряну оборону, але над цим потрібно й далі працювати і поглиблювати цей напрям", – резюмував глава Пентагону.
Контекст:
Посилення української системи ППО – тема, яку союзники неодноразово обговорювали на зустрічах у форматі "Рамштайн". Зокрема, історичною із цього погляду називали зустріч, яка відбулася 12 жовтня минулого року. Після цих переговорів голова Об'єднаного комітету начальників штабів США генерал Марк Міллі озвучив план, згідно з яким українське небо мали закрити системи ППО різної дальності й висоти. На той момент країна вже мала першу установку IRIS-T і очікувала на прибуття NASAMS, а згодом, навесні 2023-го, отримала перші системи Patriot.
Система протиповітряної оборони України є унікальною, бо її створили "з усього, що маємо", говорив 7 листопада речник Повітряних сил Збройних сил України Юрій Ігнат. У вересні 2023 року він розповів, що зараз українська система протиповітряної оборони – найрізноманітніша у світі. "Ми маємо таке різномаїття засобів ППО, якого немає в усьому світі. Як жартують наші зенітники, такий собі "вінегрет". Це і NASAMS, і IRIS, і Patriot, і SAMP-T. І ППО Сухопутних військ працює досить успішно: це і Gepard, і Crotale, і Avenger. Уся ця ППО сьогодні працює і доповнює радянські системи, які досі працюють у нас доволі ефективно: це і С-300, і "Бук-М1", і С-125, які є на озброєнні Повітряних сил. Увесь цей "вінегрет" (чи "солянка") працює і приносить результат", – сказав він.