Офіс генпрокурора передав до Міжнародного кримінального суду дані про вбивства українських військових в Іловайському котлі й під час оборони донецького аеропорту

Під Іловайськом загинуло 366 українських військових
Фото: ЕРА

Офіс генерального прокурора України надіслав до Міжнародного кримінального суду докази, що підтверджують убивства і поранення українських військових під час Іловайського котла в серпні 2014 року, а також подій під час оборони донецького аеропорту 19–21 січня 2015 року. Про це розповіли у пресслужбі відомства 8 квітня.

Інформаційне повідомлення підготували, базуючись на матеріалах кримінальних проваджень, фото і відео з відкритих джерел, а також зібраних речових доказах, підкреслили прокурори.

"Віроломні вбивства і поранення військовослужбовців Збройних сил та інших військових формувань України відбувалися на тлі гуманітарних домовленостей. Під час забезпечення в районі Іловайська "зеленого коридору" для виходу з оточення українських військовослужбовців, які склали зброю, по них, а також по автомобілю із символом Червоного Хреста було здійснено інтенсивні обстріли. Це призвело до загибелі 366 українських військових, 429 – отримали поранення різного ступеня тяжкості, 300 – потрапили в полон і 24 – пропали безвісти", – констатували в Офісі генпрокурора.

Під час оборони донецького аеропорту так званий міністр оборони "ДНР" і російські військові зробили запит на режим тиші, щоб евакуювати з поля бою тіла загиблих і поранених. Це перемир'я вони використали, щоб замінувати позиції ЗСУ.

"Тоді загинуло 25 військовослужбовців, 22 – захоплено в полон, одного полоненого було вбито. Віроломне вбивство в умовах збройного конфлікту є воєнним злочином і порушує ст. 37 Додаткового протоколу до Женевських конвенцій 1949 року, що забороняє вбивати, завдавати поранення або брати в полон противника, вдаючись до віроломства", – зазначили у відомстві.

Контекст:

2014 року, відразу після анексії Криму, на сході України Росія розпочала збройну агресію. Бойові дії тривають між Збройними силами України з одного боку та російською армією і підтримуваними Росією бойовиками, які контролюють частину Донецької та Луганської областей, – з іншого. Офіційно РФ не визнає свого вторгнення в Україну, незважаючи на надані Україною факти і докази.

У середині серпня 2014 року українським військовим та добровольцям вдалося взяти під контроль більшу частину Іловайська, але після того, як 23–24 серпня в район бойових дій увійшли російські війська, українські бійці опинилися в оточенні. Потім бойовики і російські військові заявили, що готові випустити українців, 29 серпня створили коридор, але російська сторона порушила домовленості: коли українські військові організованими колонами почали рух із міста, їх обстріляли.

Слідство офіційно підтвердило загибель 366 українських військовослужбовців.

14 серпня 2017 року Генеральна прокуратура України оприлюднила результати розслідування Іловайської трагедії. За даними слідства, до неї призвели пряме вторгнення збройних сил Росії 23–24 серпня 2014 року і подальше скоєння військових злочинів російською армією.

Офіційно РФ не визнає свого вторгнення в Україну, незважаючи на надані Україною факти і докази.

Британські дослідники створили інтерактивну відеоплатформу, доводить участь російської військової техніки в боях за Іловайськ.

Українські військові (їх називали "кіборгами") покинули донецький аеропорт 22 січня 2015 року. Оборона аеропорту тривала 242 дні. Унаслідок боїв було повністю зруйновано всі будівлі, обидва термінали і вежу управління.

Наприкінці січня 2015 року, за даними української сторони, бойовики кілька разів підривали перегородки в будівлі аеропорту, через що під завалами опинилося кілька десятків бійців АТО.