Офіцер запасу ЦАХАЛ Тамар: Якби в Ізраїлі хтось спробував вести бойові дії так, як Росія, закінчилася б не тільки його військова кар'єра. Він перетворився б на ганьбу нації
Російська армія продемонструвала в Україні свою оперативну й тактичну відсталість, які частково компенсує, витрачаючи живу силу без обмежень. Таку думку висловив в інтерв'ю засновнику видання "ГОРДОН" Дмитрові Гордону ізраїльський письменник, військовий експерт, капітан запасу Армії оборони Ізраїлю (ЦАХАЛ) Григорій Тамар.
"Ми чекали на великий наступ російських військ у січні [2023 року], потім – у лютому, потім – у березні. Але вони, втрачаючи десятки тисяч людей, борються за Бахмут та Авдіївку [Донецької області], ніби це Харків чи Одеса. І далі вони нікуди не просуваються. Чи можна вважати, що наступ чи ймовірний наступ збройних сил Росії захлинувся, і це гарний момент для того, щоб розгорнути контрнаступ українських військ?" – запитав Гордон.
Експерт нагадав, що найвдалішим часовим відрізком для початку контрнаступу завжди заведено вважати той момент, коли противник вичерпує свій наступальний потенціал і стає в оперативну паузу.
"Це азбука воєнного мистецтва. Це знає будь-який офіцер. Наскільки наразі наступальний потенціал росіян вичерпано – це може сказати лише ваша розвідка. Я поки що не ваша розвідка. А ваша розвідка, до речі, продемонструвала в межах цієї війни дуже високу ефективність і професіоналізм. Можливо, це один із найуспішніших ваших родів військ", – відповів Тамар.
Він додав, що розмови про майбутній російський наступ ходять від того моменту, як українські захисники звільнили Херсон восени 2022 року.
"І я пам'ятаю в лютому [2023 року] розмови: "Наступ уже почався чи ще не почався?" Я всім казав: "Друзі, наступ триває із середини січня. Те, що ви бачите, – це широкомасштабний російський наступ". Він триває всі ці довгі місяці. Уже квітень. І це – "страшний, потужний, жахливий" російський контрнаступ, яким так лякали нас російські пропагандисти", – висловився експерт.
На його думку, російський наступ свідчить про те, що в армії РФ, окрім усіх інших управлінських недоліків, немає навичок і методології концентрації зусиль, засобів і людських ресурсів на окремій ділянці фронту для ведення широкомасштабних наступальних дій.
Як вважає Тамар, у російських збройних сил немає також навичок використання та інтеграції великих мас бронетанкових військ в умовах сучасної війни для ведення наступальних дій.
"Продемонструвавши своє банкрутство в тактичному й оперативному мистецтві сучасної війни, російське командування почало використовувати методи, які були актуальними під час Першої світової. І з огляду на те, що для них принципово не має значення, яким буде рівень втрат, вони досягають певних успіхів", – пояснив експерт.
Те, що сьогодні так ніхто не воює, російське військове командування "не цікавить", зазначив він.
"Якби в Ізраїлі хтось спробував один день вести бойові дії в такий спосіб, думаю, не тільки б військова кар'єра цієї людини закінчилася, але вона перетворилася б на ганьбу нації. А в них нічого, нормально. Тисячами кладуть у землю. Сотню метрів завоювали – чудово. "Ми ж премо вперед, усе чудово", – сформулював експерт тактичне кредо російських окупантів.
Він сподівається, що ЗСУ під час свого контрнаступу, як і в минулому, продемонструють вищий рівень оперативного мистецтва, ніж російська армія.
"І я думаю, що інформація, яка є абсолютною державною таємницею, а саме інформація про ваші резерви, дасть вам [українським силам] змогу здійснити найближчим часом широкомасштабний наступ", – резюмував Тамар.
Офіцер запасу армії Ізраїлю Тамар: В України було три дуже цікаві контрнаступальні операції. Кожну з них вивчатимуть в офіцерських академіях розвинутих країн. Читайте повну версію інтерв'ю
Контекст:
Росія розпочала повномасштабну війну проти України 24 лютого 2022 року. Фактично РФ розв'язала війну проти України у 2014 році, коли окупувала Крим і частину Донецької та Луганської областей.
У квітні 2022 року сили оборони України вигнали окупантів із північних областей України, восени деокупували частину Херсонської, Миколаївської і Харківської областей. Найінтенсивніші бої тривають на Донбасі.
Міністр оборони Великобританії Бен Воллес у листопаді заявив, що Росія воює в Україні військами "жахливої якості", а найпрофесійніші та якісно підготовлені російські кадрові військові вже мертві.
На війні в Україні загинуло або дістало поранень понад 300 тис. російських окупантів, заявив 6 січня радник глави Офісу президента України Михайло Подоляк. За оцінками The New York Times станом на 2 лютого, від початку війни в Україні знищено й поранено 200 тис. окупантів. Міністр оборони Великобританії Бен Воллес 29 березня заявив, що з початку війни в Україні загинуло або поранено 220 тис. російських військових.
Армія РФ лише за січень 2023 року втратила в Україні до 25 тис. військовослужбовців, що можна порівняти з чисельністю армій деяких країн Європи. Такі дані 28 лютого навів речник командування Повітряних сил (ПС) ЗСУ Юрій Ігнат.
Втрати російських окупантів, за даними Генштабу ЗСУ станом на 10 квітня 2023 року, становлять приблизно 178 820 військових, 3637 танків, 307 літаків, 292 вертольоти й тисячі одиниць іншої техніки. Водночас у ЗСУ зазначають, що втрати окупантів можуть бути значно вищими за офіційні цифри.