Окупанти перевели енергоблок ЗАЕС у стан "гарячого зупину", щоб підтримувати режим ядерного шантажу – ГУР Міноборони
"Величезний атомний об'єкт усередині Європи захоплений терористами, утримується й використовується, по суті, як військова база сьогодні. І, звичайно, з порушенням усіх норм безпеки, ядерного законодавства, міжнародного права. Поки там знаходяться окупанти, загроза зберігається. Те, що відбувається сьогодні, коли четвертий блок запущено в режимі "гарячого зупину", є абсолютним порушенням і норм безпеки, і українського ядерного законодавства. І, головне, у цьому немає жодної технічної необхідності. Швидше навпаки. Тобто це робиться для того, щоб підтримувати режим ядерного шантажу й залишати можливість для реалізації терористичних задумів, які матимуть найгірші наслідки", – сказав він.
За словами Юсова, це не може "не викликати обурення й занепокоєння".
"Слава богу, ми чуємо новини, що експерти МАГАТЕ побачили мінування території навколо ЗАЕС. Нагадаємо, нещодавно ГУР Міноборони оприлюднило план, здобутий у ворога, мінно-вибухових загороджень на території самої станції. Будемо сподіватися, що пройде час, буде прогрес і експерти МАГАТЕ зможуть побачити щось і всередині станції", – заявив Юсов.
Спікер ГУР зазначив, що представники МАГАТЕ можуть пересуватися територією станції там, де їм дозволяють окупанти.
"Агресор водить їх там, де хоче водити. Кожен маршрут на землі, і у блоках, і в інших приміщеннях – вони не можуть піти праворуч-ліворуч чи куди хочуть. Є видима частина мінування, є частина, яку вони не бачать. Видиму частину напередодні погодженого маршруту, з великою ймовірністю, просто прибирають. Там, де не можуть прибрати, просто не пускають", – сказав він.
За його словами, поки зі станції не буде виведено російські війська і її не повернуть під контроль України, не буде відновлено стандарти безпеки на ній.
Юсов також зазначив, що "гарячий зупин" блоку становить більше небезпеки з погляду техногенної катастрофи.
Контекст:
ЗАЕС опинилася під окупацією російських військових на початку березня 2022 року й відтоді працює під їхнім контролем.
Із серпня окупанти регулярно обстрілювали ЗАЕС і Енергодар, у зв'язку із чим станцію кілька разів повністю від'єднували від енергомережі.
У вересні на станції побувала делегація МАГАТЕ із 14 осіб на чолі з гендиректором Рафаелем Гроссі, після чого на ЗАЕС залишилися співробітники агентства. Вони періодично змінюються.
Україна наполягає на виведенні російських окупантів із станції. Президент України Володимир Зеленський заявляв, що поки на ЗАЕС перебувають російські солдати, "світ залишається на межі радіаційної катастрофи".