Окупанти з березня затримали 26 співробітників ЗАЕС. Їх звинувачують у передаванні ЗСУ даних про пересування російської техніки
Також у Росгвардії заявили, що затримали "порушника пропускного режиму", який передавав координати пересування колон російської техніки.
Отже, влада РФ підтвердила, що на території ЗАЕС розміщено бойову техніку, хоча ще минулого тижня вона стверджувала протилежне. Зокрема, начальник військ радіаційного, хімічного та біологічного захисту ЗС РФ генерал-лейтенант Ігор Кирилов заявив 18 серпня, що міноборони РФ готове надати МАГАТЕ фото високої якості, щоб довести, що російські окупанти не розміщують техніки на ЗАЕС.
Уповноважений Верховної Ради України з прав людини Дмитро Лубінець наголосив у Telegram, що жодних порушень українського законодавства чи міжнародного права працівники АЕС не допускають, тоді як затримання працівників ЗАЕС є порушенням принципів ядерної безпеки.
"Окупанти затримують, катують та вбивають працівників Запорізької АЕС. Це є не тільки воєнним злочином відносно мирного населення, але й порушенням принципів ядерної безпеки, одним із яких є саме збереження цілісності команди, яка відповідає за об’єкт", – зазначив він.
Омбудсмен закликав генерального секретаря ООН, МАГАТЕ та всю світову спільноту прискорити скерування місії на Запорізьку АЕС, демілітаризувати територію об'єкта і надати гарантії безпеки ЗАЕС та її персоналу для обслуговування станції.
Контекст:
Запорізька АЕС опинилася під окупацією російських військових і з 4 березня працює під їхнім контролем.
Міністр енергетики України Герман Галущенко заявляв у березні, що персонал АЕС катують, співробітники станції виснажені фізично та психологічно.
У липні "Енергоатом" повідомив, що окупанти завозять на територію АЕС військову техніку.
Із серпня окупанти регулярно обстрілюють ЗАЕС, звинувачуючи в обстрілах Україну. Після низки ударів на станції від'єднали від енергосистеми та перевели у резерв 4-й енергоблок. 25 серпня ЗАЕС уперше у своїй історії було повністю зупинено.