Овсянникова все ж приїхала в Україну і відвідала Одесу. Одесити пообіцяли гнати її "брудними ганчірками"
Овсянникова – уродженка Одеси – назвала місто "рідним".
"Купатися заборонено. Російські військові кораблі постійно обстрілюють місто з моря. Ніхто не може спрогнозувати, куди прилетить черговий снаряд. Уся надія тільки на досконалу систему ППО. Але іноді вона не рятує. Одна ракета влучила у багатоповерховий будинок. Загинуло восьмеро людей, зокрема немовля. Будівельники вже почали відновлювати зруйновані секції будинку", – написала вона.
Овсянникова також заявила, що Одесу покинула "майже половина жителів", а "решта живе у постійному страху". Проте мер міста Геннадій Труханов говорив в інтерв'ю LB.ua, яке вийшло 1 травня, що з Одеси виїхало приблизно 200 тис. людей і багато хто повертається. Населення Одеси, згідно з даними обласного управління Держстату станом на кінець 2021 року, перевищувало 1 млн осіб, писав "Избирком".
У коментарях до поста блогерка з Одеси Олена Добровольська написала, що Овсянниковій не місце в місті.
"Вас у двері, а ви у вікно. Ну нічого, вам тут не місце, усе одно вас звідси погонять брудними ганчірками у вашу тундру слідом за російським кораблем", – наголосила вона.
"Колишня" пропагандистка відповіла, що "захищає Україну" і "нічого поганого" не зробила країні.
"Росіянам треба знати, що насправді відбувається в Україні. Чому я не можу приїхати у країну, де я народилася, де живуть дві мої двоюрідні сестри і розташована могила мого батька?" – написала Овсянникова.
Ще одна одеситка – Марія Геник – розповіла, що у багатоповерховому будинку, про який згадала Овсянникова, загинула її знайома.
"Зокрема і завдяки вашій багаторічній пропагандистській роботі Одеса й живе зараз у стані війни. Серед тих восьми загиблих – дівчина, яка навчалася зі мною на журфаку. Не відкидаю, що на парах про пропаганду вона розбирала і ваші витвори. Приїжджати сюди – верх цинізму. Якщо ви раптом щиро змінили думку і підтримуєте Україну, то найкращим рішенням буде просто піти з інформаційного простору і не писати на цю тему. Вам тут не раді і ніколи не будуть", – наголосила вона.
31 травня українське інформагентство "Інтерфакс-Україна" анонсувало на 1 червня, а потім скасувало пресконференцію Овсянникової про те, "як працює російська пропаганда". Гендиректор агентства Олександр Мартиненко повідомив, що захід скасували через "негативний суспільний резонанс".
Він сказав, що пресконференцію в агентстві попросила організувати газета Die Welt, де Овсянникова зараз працює, за посередництва нідерландської волонтерки-благодійниці Маріам Ламберт та української громадської і медійної організації "Стоп корупції".
Після цього Овсянникова потрапила у базу сайта "Миротворець" як особа, яка бере участь в "інформаційно-пропагандистських спецопераціях Кремля, спрямованих на усунення санкційного тиску на Росію".
Контекст:
Овсянникова працювала редакторкою на російському пропагандистському "Первом канале" з 2003-го до 2022 року. В інтерв'ю "Медузе", яке вийшло 20 березня, вона розповідала, що це була "мрія", а сам канал тоді "був не таким, як зараз".
14 березня під час випуску новин на "Первом канале" Овсянникова забігла за спину ведучої Катерини Андрєєвої, тримаючи в руках плакат із написом: "No war. Зупиніть війну. Не вірте пропаганді. Тут вам брешуть. Russians against war". Овсянникова кілька разів повторила: "Зупиніть війну. Ні війні", – після цього в ефір пустили сюжет.
Одразу після інциденту Овсянникову затримали. Колишня редакторка розповіла, що її допитували протягом 14 годин після інциденту і не допускали адвоката.
15 березня Останкінський райсуд Москви оштрафував Овсянникову на 30 тис. руб., але не за появу в ефірі, а "за заклики до участі в непогоджених демонстраціях", які були у відеозверненні, записаному перед цим. "Те, що зараз відбувається в Україні, – це злочин. І Росія – країна-агресор. І відповідальність за цю агресію лежить на совісті лише однієї людини. Ця людина – [президент РФ] Володимир Путін", – сказала вона у відеозверненні і закликала росіян виходити на мітинги.
17 березня Овсянникова звільнилася з телеканала, повідомив у Telegram її адвокат Сергій Бадамшин. Він сказав, що причиною такого рішення стала її незгода з редакційною політикою каналу.
Пізніше Овсянникова переїхала до Німеччини. У Європі вона вже наприкінці березня почала просувати ідею скасування санкцій проти Росії, зазначав Інститут масової інформації. За її словами, "російські люди не мають колективно відповідати за те, що відбувається в Україні".
11 квітня концерн Axel Springer випустив заяву, що Овсянникова як позаштатна співробітниця висвітлюватиме для газети Die Welt і новинного телеканала Welt події в Росії та Україні.