ПАРЄ визнала депортацію Росією дітей з України геноцидом

ПАРЄ ухвалила резолюцію щодо депортації українських дітей росіянами
Фото: Parliamentary Assembly of the Council of Europe / Facebook

27 квітня Парламентська асамблея Ради Європи ухвалила резолюцію, у якій депортацію українських дітей названо геноцидом. Засідання транслював YouTube-канал ПАРЄ.

Резолюцію під назвою "Депортація і примусове переміщення українських дітей й інших цивільних осіб до Російської Федерації і на тимчасово окуповані території України: створення умов для їх безпечного повернення, припинення цих злочинів і покарання винних" підтримали 87 голосами, один делегат був проти, ще один утримався

Скріншот: PACE / YouTube

У документі, зокрема, ідеться, що насильницьке переведення дітей з однієї групи в іншу з наміром повністю або частково знищити національну, етнічну, расову або релігійну групу вважають злочином геноциду відповідно до п. e ст. 2 Конвенції про запобігання злочину геноциду та покарання за нього 1948 року. Це збігається з документально підтвердженими фактами депортації й насильницького переміщення українських дітей до Російської Федерації або на території, які тимчасово перебувають під російською окупацією, зазначають у резолюції.

"Організованість і систематичність практик, подібність таких операцій як географічно (у різних тимчасово окупованих регіонах), так і за часом (зокрема й до повномасштабної агресії у лютому 2022 року) дають можливість зробити висновок, що ці злочини не є випадковими або незапланованими. Вони вказують на намір знищити Україну й українську ідентичність, а також культурні й мовні особливості її народу. Насильницькі переміщення, незаконні депортації й "перевиховання" дітей, особливо вразливих і тих, які потребують захисту, огидні у своїй меті знищити всі зв'язки й риси їхньої української ідентичності", – ідеться в документі.

ПАРЄ закликала вжити "негайних і невідкладних заходів" для припинення примусового переміщення й депортації українського населення, а також наголосила на необхідності реєстрації й моніторингу окремих випадків як для забезпечення механізмів швидкого відшкодування збитків, так і для збирання доказів з метою притягнення винних до відповідальності. У зв'язку із цим ПАРЄ закликала Міжнародний кримінальний суд розглянути питання про можливе притягнення до відповідальності всіх винних у геноциді, а держав-учасниць – про притягнення до відповідальності у своїх національних судах.

Окремо асамблея звернулася до Росії. Вона закликала державу-агресора припинити незаконне насильницьке переміщення й депортацію українських дітей до РФ, Білорусі або на тимчасово окуповані території України, повернути їх на батьківщину або передати третій країні, припинити незаконну "фільтрацію" українських громадян і звільнити всіх, кого утримують у "фільтраційних пунктах".

Голосування прокоментував член української делегації в ПАРЄ, народний депутат від "Європейської солідарності" Олексій Гончаренко. У Telegram він зазначив, що термін "геноцид" вперше згадують щодо дій країни-агресора РФ у документі такого рівня.

Гончаренко звернув увагу, що ПАРЄ привітала рішення Міжнародного кримінального суду щодо ордера на арешт президента Росії Володимира Путіна й уповноваженої з прав дітей у РФ Марії Львової-Бєлової. Депутат підкреслив, що не всі члени ПАРЄ є країнами, які ратифікували Римський статут, за яким видали ордер на арешт Путіна, й ухвалення цієї резолюції розширює коло країн, де Путіна офіційно вважають підозрюваним у воєнних злочинах.

"Путін – розшукуваний військовий злочинець. Тепер це підтвердила й ПАРЄ", – написав він.

Також Гончаренко зазначив, що було прийнято його правку про визнання самопроголошеного президента Білорусі Олександра Лукашенка причетним до примусової депортації дітей і дорослих з окупованих територій України. За його словами, це автоматично робить Лукашенка винним у геноциді, який здійснює Росія в Україні.

Глава української делегації в ПАРЄ, народна депутатка від "Слуги народу" Марія Мезенцева у Facebook подякувала колегам за голосування, особливо вона звернула увагу на доповідача щодо цього питання – делегата від Португалії Пауло Піско

Під час дебатів щодо цього питання за допомогою відеозв'язку виступила перша леді України Олена Зеленська. Її виступ опублікували у Twitter.

"Це вкрай важливо, адже злочин триває просто зараз. З понад 19 300 дітей вдалося повернути лише 361. Дуже боляче за кожне життя. І наш спільний обов'язок – повернути всіх додому", – написала Зеленська.

Під час виступу вона розповіла кілька історій про дітей, яких викрали російські окупанти. Зокрема, про 12-річного Олександра з Маріуполя Донецької області, якого окупанти розлучили з матір'ю, а потім брехали йому, що мати від нього відмовилася.

"Росіяни говорили, що я мамі не потрібен, що віддадуть у прийомну сім'ю в Росії", – процитувала вона хлопчика.

Олександр зміг зателефонувати бабусі, розповісти про те, що трапилося, і його врешті-решт вдалося врятувати, але мати підлітка досі перебуває в полоні у російських окупантів.

Контекст:

За даними державного порталу "Діти війни", станом на 27 квітня з України депортовано 19 393 дитини.

Дитяча омбудсменка України Дар'я Герасимчук заявляла, що оскільки частина території України зараз в окупації і влада не має туди доступу, може йтися про кілька сотень тисяч викрадених дітей.

17 березня Міжнародний кримінальний суд видав ордер на арешт Путіна й Львової-Бєлової. Їх підозрюють у незаконній депортації дітей з окупованих районів України до Росії.

Генпрокурор України Андрій Костін заявляв на зустрічі з комісаркою Ради Європи з прав людини Дунею Міятович, що українських дітей вивозять як на територію Росії, так і на територію Білорусі. Про це повідомляв сайт Офісу генпрокурора.