Пентагон: Закупівля і постачання HIMARS із нового пакету заберуть кілька років

До нового пакету оборонної допомоги увійшли 18 реактивних систем залпового вогню HIMARS і боєприпаси до них

Фото: defense.gov
Остання підтримка США Україні спрямована на довгострокові інвестиції у безпеку. Про це йдеться в офіційному коментарі міністерства оборони США до нового пакету військової допомоги на $1,1 млрд, опублікованого 28 вересня на сайті Пентагону.

За словами високопоставленого представника міноборони, системи залпового вогню HIMARS США закуповуватимуть у виробника, а не вилучатимуть їх безпосередньо з військового арсеналу, як це зробили раніше із 16 HIMARS, скерованими в Україну за розпорядженням президента Джо Байдена.

Він зазначив, що може минути значний час, перш ніж Збройні сили України отримають останній обіцяний HIMARS.

"Закупівля і постачання цих систем і пов'язаних із ними боєприпасів заберуть кілька років", – сказав він.

Посадовець зауважив, що здійснене 28 вересня оголошення це лише початок процесу.

"Це справді значні інвестиції, і вони призначені для того, щоб у майбутньому Україна мала все необхідне для стримування майбутніх загроз. Це аж ніяк не унеможливлює того, що ми й далі інвестуватимемо в їхні нинішні сили з можливостями, які доступні сьогодні і які ми можемо отримати сьогодні із запасів США", – додав він.

До нового пакету оборонної допомоги на $1,1 млрд, виділеного Пентагоном у межах Ініціативи сприяння безпеці України (USAI), увійшли:

  • 18 реактивних систем залпового вогню HIMARS і відповідні боєприпаси до них (дальність снарядів у Пентагоні не вказують);
  • 150 броньованих багатоцільових колісних машин високої мобільності (Humvee);
  • 150 тактичних машин для транспортування важкого озброєння;
  • 40 вантажівок і 80 причепів для транспортування обладнання;
  • два радари для безпілотних літальних систем;
  • 20 багатоцільових радарів;
  • обладнання для протидії безпілотним авіаційним системам;
  • тактичні захищені системи зв'язку, системи спостереження й оптика;
  • обладнання для знешкодження вибухонебезпечних предметів;
  • бронежилети й інше польове спорядження;
  • фінансування навчання, технічного обслуговування устаткування.

Контекст:

США надають допомогу Україні переважно за системою "президентського скорочення" запасів Пентагону. Останній пакет допомоги – на $600 млн – США надали Україні за цією програмою 16 вересня. У межах USAI США допомагають Україні у тривалішій перспективі – укладаючи контракти із промисловістю виробництва зброї.

Окремо у Сполучених Штатах ухвалили закон про лендліз для України, згідно з яким США зможуть позичати або здавати в оренду засоби захисту Україні й іншим країнам Східної Європи. Амбасадорка України у США Оксана Маркарова пояснила, що для оборонної допомоги Україні міноборони США поки що використовує програми безоплатного передавання зброї, а лендліз це додатковий інструмент, який застосовуватимуть у разі потреби.

Реактивні системи залпового вогню HIMARS, а також аналогічні системи M270 і MARS Україна отримує з початку червня. До кінця серпня на озброєнні української армії було понад 20 одиниць такої техніки.

Загальний обсяг військової, гуманітарної і прямої економічної допомоги, наданої США Україні за час повномасштабного вторгнення РФ, становить $25 млрд, заявляв Байден 21 вересня.