"Перший документ, який вдалося узгодити із 2019 року". Єрмак розповів про підсумки зустрічі радників лідерів країн "Нормандської четвірки"

Єрмак: Для нас припинення війни, повернення наших територій, деескалація навколо українського кордону є пріоритетом
Фото: president.gov.ua
Радники лідерів країн "Нормандської четвірки" 26 січня під час зустрічі в Парижі погодили комюніке та підтримали режим припинення вогню. Про це на брифінгу після зустрічі повідомив глава Офісу президента України Андрій Єрмак, повідомляє кореспондент видання "ГОРДОН".

"Це перший документ, який удалося узгодити починаючи із грудня 2019 року. Робота продовжується. Можу вам сказати, що Україна, як завжди, готова до переговорів, до зустрічей 24/7, тому що для нас припинення війни, повернення наших територій, деескалація навколо українських кордонів є пріоритетом", – заявив глава ОПУ.

Єрмак назвав головним досягненням зустрічі підтримку всіма учасниками режиму припинення вогню на Донбасі, "який має діяти безумовно".

"Сторони відверто задекларували, що існує багато розбіжностей між Україною та РФ щодо невиконання Мінських угод, їх трактування, але є бажання працювати над цими розбіжностями", – наголосив Єрмак.

За його словами, наступна зустріч у нормандському форматі відбудеться за два тижні у Берліні.

"Ми домовилися про продовження діалогу. Підтримка та єдине ставлення до режиму припинення вогню, особливо у напруженій ситуації навколо кордону України, дуже важливі. Сторони підтримали тезу про те, що робота у підгрупах тристоронньої контактної групи має тривати", – сказав глава ОПУ.

Переговори відбувалися в закритому форматі, вони тривали понад вісім годин. Прессекретарка Єрмака Дар'я Зарівна повідомила, що зустріч тривала втричі довше, ніж планували.

Росію на зустрічі представляв заступник глави адміністрації президента РФ Дмитро Козак, Німеччину – радник німецького канцлера Єнс Плетнер, Францію – радник президента Еммануель Бонн. Єрмак та Козак за підсумками зустрічі назвали переговори непростими.

Контекст:

Одразу після анексії Криму 2014 року Росія розпочала збройну агресію на сході України. Бойові дії відбуваються між Збройними силами України з одного боку і російською армією та підтримуваними Росією бойовиками, які контролюють частину Донецької й Луганської областей,  з іншого.

Офіційно РФ не визнає свого вторгнення в Україну, незважаючи на факти й докази, надані Україною.

Український уряд відмовляється вести переговори з бойовиками "ЛДНР".

Переговори щодо врегулювання конфлікту ведуть у межах тристоронньої контактної групи (Україна – ОБСЄ – Росія) та "Нормандської четвірки" (Україна – Німеччина – Франція – Росія).

12 лютого 2015 року в Мінську лідери України, Росії, Франції та Німеччини Петро Порошенко, Володимир Путін, Франсуа Олланд та Ангела Меркель під час 17-годинних переговорів погодили два документи щодо врегулювання конфлікту на Донбасі: декларацію щодо виконання Мінських угод та Комплекс заходів щодо виконання Мінських угод. Вони передбачали припинення воєнних дій на Донбасі, виведення незаконних збройних формувань із регіону, створення умов для проведення виборів до місцевих органів влади тощо. Поки що Мінських угод не виконано.

У Парижі 9 грудня 2019 року відбувся останній саміт лідерів "Нормандської четвірки". У його підсумковому комюніке зазначено, що сторони домовилися про припинення вогню, відкриття нових пунктів пропуску, обмін утримуваними особами за формулою "всіх на всіх" до 31 грудня 2019 року, розведення сил та засобів на трьох нових ділянках на Донбасі, продовження на рік дії закону "Про особливий порядок місцевого самоврядування в окремих районах Донецької та Луганської областей" і розширення мандата спеціальної моніторингової місії ОБСЄ.

Домовленості було виконано частково. Планували, що наступний саміт відбудеться 2020 року, проте цього не сталося. Від участі у переговорах у нормандському форматі відмовляється Росія, кажуть у МЗС України.

Лідери США, ФРН, Франції, Італії та Великобританії 6 грудня 2021 року зазначили, що РФ треба відновити переговори з Україною у межах нормандського формату.

За словами глави МЗС Дмитра Кулеби, Україна, Німеччина та Франція спільними зусиллями повертають РФ за стіл переговорів у нормандському форматі.

Кулеба зазначив 17 грудня, що Україна готова виконати Мінські угоди, але РФ має почати з домовленостей Паризького саміту з безпеки.