Перший у РФ засуджений за "неодноразове порушення правил мітингів" виїхав із країни, щоб воювати на боці України

Дадін: Я маю протистояти злочинам Росії, зокрема, вбивствам, катуванням, зґвалтуванням, пограбуванням
Скріншот: Медиазона / YouTube

Перший засуджений у Росії за статтею про "неодноразове порушення правил мітингів" Ільдар Дадін поїхав воювати на боці України. Про це він розповів російському виданню "Медиазона" 28 серпня.

"Я побачив, що все, я вже не можу. Ніяких у мене немає моральних сил, десь щось намагатися мирно домагатися. Тому що от: поки я намагаюся мирно чогось домагатися, уже почався широкомасштабний наступ Росії на Україну. Я зрозумів: єдине, що мені залишилося, – або виходити там, і нехай мене вже вбивають або саджають у Росії, але робити щось більш пряме, або їхати в Україну й зі зброєю в руках протистояти цьому страшному злу", – розповів він.

За словами Дадіна, у березні 2022 року він виїхав із Росії і зрештою зупинився у Варшаві. Там протягом року він оформляв польські документи, оскільки йому пояснили, що з ними буде простіше потрапити в Україну.

На початку 2023 року Дадін звернувся до "Громадянської ради" – організації, яка займається рекрутингом росіян в українську армію. Через неї активіст опинився в "Сибірському батальйоні". Дадін описав його як підрозділ росіян, які "борються за допомогою зброї проти злочинів своєї країни". Дадін вступив у батальйон, оскільки для нього це був "практично єдиний спосіб" воювати на боці України.

Активіст додав, що приїхав на територію України 13 червня. "Тренуємося, готуємося, я все чекаю, коли нарешті потраплю на нуль, щоб прямо протистояти вбивцям, злочинцям зі своєї країни", – сказав він. 

Дадін обрав собі позивний Ганді – на честь індійського політика й борця за незалежність Махатми Ганді, прихильника ненасильницького спротиву. За словами активіста, Ганді надихав його своєю боротьбою й принциповою позицією ненасильницького спротиву, бо він сам від самого початку "проти заподіяння насильства будь-яким людям".

На запитання про те, як це співвідноситься із тим, що зрештою Дадін перейшов до збройного спротиву, він відповів так: "Я маю протистояти злочинам Росії, зокрема, вбивствам, катуванням, зґвалтуванням, пограбуванням. І крайня форма, щоб зупинити вбивць, – це, відповідно, вбити вбивцю. Інакше, якщо я не буду зупиняти вбивства, я буду співучасником цих убивств".

"Я маю вбивати, щоб зупинити початкові вбивства. Як крайній захід – я маю їх убивати. В ідеалі, я б хотів брати в полон, я всім кажу, але мене за це зазвичай не люблять, але я б хотів брати в полон, тому що загалом я проти вбивств. Їх можна обмінювати, можна врятувати дуже хороших людей, які зараз [у російському] полоні. Тому я більше за те, щоб брати в полон, а не вбивати", – додав російський активіст.

Контекст:

Донедавна росіяни воювали на боці України у складі двох підрозділів – легіон "Свобода Росії" і "Російський добровольчий корпус". Обидва мають політичних представників – відповідно, в особі ексдепутата Держдуми РФ Іллі Пономарьова й організації "Громадянська рада". 

Обидва формування вже кілька разів заходили на територію Росії. Наприклад, 22–23 травня вони здійснили рейд у Бєлгородську область, у ніч на 1 червня – вели бій біля російського населеного пункту Шебекіно, 4 червня – заявили, що в Бєлгородській області взяли в полон російських військових

У квітні 2023 року стало відомо про створення третього підрозділу – "Сибірського батальйону". Його вирішив створити колишній російський розвідник, уродженець Якутська Владислав Аммосов.