Після спецоперації з перегону в Україну російського вертольота кількість окупантів, які бажають здатися в полон, зросла на 70% – ГУР

Юсов: Є дуже стрибок по лінії "Хочу жити" окремо і по інших каналах зв'язку
Фото: mediacenter.org.ua

Після успішної спецоперації українських спецслужб "Синиця", унаслідок якої російський пілот Максим Кузьмінов перегнав із РФ в Україну вертоліт Мі-8, кількість окупантів, які бажають здатися в полон у межах проєкту "Хочу жити", зросла на 70%. Про це в ефірі "Радіо Свобода" 11 вересня заявив представник Головного управління розвідки Міноборони України Андрій Юсов.

"Є дуже стрибок по лінії "Хочу жити" окремо і по інших каналах зв'язку. Після успішної операції "Синиця" з Мі-8 і пілотом, скажімо, збільшилася кількість військовослужбовців армії РФ, які розглядають для себе подібний сценарій. Звернення на державний проєкт "Хочу жити" – стрибок відбувся приблизно на 70% за день", – наголосив Юсов.

"Хочу жити" – державний проєкт координаційного штабу з питань поводження з військовополоненими, створений за підтримки Міністерства оборони України та Головного управління розвідки. Як указано на сайті проєкту, під час здавання в полон військовим із країни-агресора РФ гарантують, зокрема, утримання згідно з нормами Женевських конвенцій і можливість брати участь в обміні на військовослужбовців ЗСУ або просити прихисток в Україні або інших країнах Європи.

Контекст:

Про те, що російський гелікоптер Мі-8 сів на аеродромі в Україні, стало відомо 23 серпня. Російські пропагандистські канали стверджували, що причиною перельоту нібито були навігаційні помилки. Проте головний редактор видання "Цензор.НЕТ" Юрій Бутусов повідомив, що приземлення борту в Україні не випадкове і це перший випадок здавання в полон екіпажу російського вертольота разом із бортом.

"Українська правда" з посиланням на високопоставлені джерела у спецслужбах повідомила, що пілот Мі-8  здався Україні разом із вертольотом унаслідок шестимісячної спецоперації ГУР. Вертоліт приземлився в Харківській області 9 серпня.

Пізніше стало відомо, що операція ГУР мала назву "Синиця". Керівник Головного управління розвідки Міноборони України Кирило Буданов заявив, що вона стала можливою, бо до пілота "змогли знайти підхід".

Пілота звуть Максим Кузьмінов, він служив у 319-му окремому вертолітному полку армійської авіації держави-агресора – в/ч №13984 із пунктом постійної дислокації у Приморському краї РФ. Кузьмінов на пресконференції розповів, що хоче й надалі служити в авіації та розглядає пропозицію приєднатися до сил оборони України. Він сказав, що українська сторона дала йому та його сім'ї гарантії безпеки, пообіцяла виплати (за українським законодавством, за вертоліт окупантів передбачено виплату в розмірі $500 тис.) і нові документи.

Ще двоє членів екіпажу не знали про спецоперацію, вони після приземлення вертольота намагалися втекти – і загинули під час затримання.

8 вересня Буданов заявив, що воєнна розвідка України веде переговори зі ще кількома російськими пілотами про перегін авіації з РФ.