По зерно в українські порти стало приходити менше кораблів з провини РФ – Мінінфраструктури
"Тенденція до зниження суднозаходів по агроекспорт обумовлена діями Росії в інспекційній зоні в Босфорі. Уже третій місяць поспіль росіяни цілеспрямовано саботують проведення інспекцій під різними необґрунтованими, а іноді абсурдними приводами", – ідеться в повідомленні.
За даними міністерства, у зв'язку із цим у черзі інспекції спільного координаційного центру станом на 12 лютого очікує 145 суден, з яких 122 прямують в українські порти по агропродукцію.
"Маємо сподівання, що питання з гальмуванням інспекцій буде вирішено силами наших партнерів і всього цивілізованого світу. Україна має право на вільне торговельне судноплавство згідно з Конвенцією ООН з морського права, а світ – на безперебійний доступ до їжі. Росія має припинити нав’язувати всьому світу свою дискримінаційну політику", – ідеться в повідомленні.
Зараз у портах Великої Одеси стоїть 18 суден. На них завантажують 584,5 тис. тонн українського продовольства.
"Зерновим коридором" після інспекції рухається лише одне судно, зазначають у Мінінфраструктури.
Контекст:
Росія блокувала вивезення української продукції з морських портів після початку повномасштабного вторгнення в Україну 24 лютого 2022 року. У травні президент України Володимир Зеленський говорив, що в українських портах заблоковано 22 млн тонн зерна, яке мало піти на експорт.
22 липня в Туреччині відбулося підписання угод про морський експорт українського зерна. Україна підписала документ із Туреччиною й ООН, Росія дзеркально зробила те саме. Перше судно, завантажене українським зерном після досягнення домовленості про розблокування експорту, вийшло з порту Одеси вранці 1 серпня. Завдяки чорноморській "зерновій ініціативі" знизилися ціни на продовольство, це опосередковано врятувало від голоду понад 100 млн людей, заявили в ООН.
17 листопада у Стамбулі домовилися про продовження роботи "зернового коридору" ще на 120 днів.
Станом на сьогодні з 1 серпня з портів Великої Одеси вийшло 732 судна, які експортували 21 млн тонн українського продовольства до країн Азії, Європи й Африки. Цей обсяг має становити понад 35 млн тонн в умовах нормального функціонування "зернової ініціативи", зазначили у Мінінфраструктури.