Поблизу Запорізької АЕС вибухнули три міни. У МАГАТЕ кажуть, причина вибухів – тварини

Станція в руках росіян від початку березня
Фото: EPA
27-го та 28 вересня поряд із захопленою росіянами Запорізькою АЕС вибухнули три міни. Вони не завдали серйозних збитків, але ще раз нагадали про потенційні ризики ядерної безпеки на об'єкті, ідеться у звіті Міжнародного агентства з атомної енергії 28 вересня.

За інформацією агентства, 27 вересня вранці сталося два вибухи поблизу каналу, який подає воду із резервуару на станцію для її системи охолодження, що має важливе значення для безпеки АЕС. Тоді вибило вікна в турбінному залі реактора. 28 вересня о 6.00 міна розірвалася приблизно за 50 метрів від периметра огородження ЗАЕС.

В агентстві припускають, що до вибухів призвели, імовірно, "рухи тварин на замінованій території за огорожею".

Генеральний директор МАГАТЕ Рафаель Гроссі висловив глибоке занепокоєння вибухами мін поблизу ЗАЕС, а також частими обстрілами станції або території поблизу неї протягом останніх двох місяців.

Він закликав створити "зону ядерної безпеки та захисту" навколо станції. У МАГАТЕ зазначили, що минулого тижня в Нью-Йорку Гроссі розпочав переговори з Росією та Україною щодо створення такої зони. 26 вересня Гроссі повторив, що готовий продовжити консультації в обома країнами.

Контекст:

На початку березня ЗАЕС опинилася під окупацією російських військових і відтоді працює під їхнім контролем.

За словами голови української державної компанії "Енергоатом" Петра Котіна, персоналу Запорізької АЕС окупанти заявили, що тепер станція "належить "Росатому".

Із серпня окупанти регулярно обстрілюють ЗАЕС та Енергодар Запорізької області, через що станцію повністю від'єднували від енергомережі.

Російські війська розміщували на ЗАЕС, зокрема, в машинному залі одного з реакторів, військову техніку.

1 вересня на станцію прибула делегація МАГАТЕ із 14 осіб, двоє співробітників місії залишилися на станції після від'їзду делегації. 6 вересня МАГАТЕ опублікувало офіційний звіт щодо ситуації на АЕС. У ньому організація запропонувала негайно розпочати консультації щодо створення системи ядерної безпеки та захисту території станції і зони навколо неї.

11 вересня "Енергоатом" повідомив, що на Запорізькій атомній електростанції повністю від'єднали останній робочий енергоблок, його переведуть у холодний режим. 12 вересня Гроссі заявив, що на Запорізькій атомній електростанції залищається небезпека аварії навіть у режимі холодного від'єднання.