Подоляк: Як узагалі трапилося, що Іран, який уже 10 років під потужними санкціями, має зброю, яка на порядок краща, ніж у РФ?
Подоляк заявив, що визнання іранської сторони в передаванні нібито невеликої кількості дронів Росії перед повномасштабним вторгненням має "трохи дивний" вигляд.
"Тобто вони передали перед війною більше ніж 1 тис. дронів, які почали використовувати тільки після того, як Росія практично програла війну на полі бою. Тобто щоб знищувати нашу інфраструктуру, вони вісім місяців лежали на складах РФ", – сказав Подоляк.
Він зазначив, що заяву про передання дронів нібито до 24 лютого зробило МЗС Ірану, частина світської влади, але, за його словами, насправді дрони передають через Корпус вартових ісламської революції, і "вони практично не спілкуються між собою".
"Для мене набагато більш важливе питання – а як це взагалі трапилося, що Іран, який уже 10 років під потужними санкціями, на сьогоднішній день має зброю, яка на порядок краща, ніж у РФ, яка не була під санкціями до 2014-го і навіть, я б сказав, до 2022-го не була під санкціями щодо військово-промислового комплексу? Ось це питання, яке нам доведеться з нашими партнерами проговорювати", – сказав Подоляк.
Він зазначив, що зараз також з'явилася інформація про можливу співпрацю Ірану з "Росатомом".
"Чому Іран під санкціями може все це робити і ніхто на нього не впливає? Усі ці виробництва працюють, дронові виробництва, крилаті балістичні ракети, зараз ще атомка працюватиме в Ірані... Ну, дивна ситуація, і цим займатимемося більш щільно", – наголосив радник глави ОП.
На запитання, чи вводитиме Україна санкції проти Ірану, він відповів, що в України фактично й немає торговельних відносин із цією країною.
Водночас, наголосив він, потрібно підходити жорсткіше до таких країн, як Іран. Враховуючи, що вони вбивають на вулицях своїх людей, які протестують проти абсолютно тоталітарного режиму, а також фінансують або постачають зброю терористичним організаціям, таким як "Хезболла", і постачають зброю РФ, "якою геноцидять уже українців", заявив Подоляк.
На його думку, необхідні "не просто санкції чи торгове ембарго", питання необхідно ставити глобальніше – чому Іран дозволяє собі так безкарно поводитися.
"Мені здається, що можна було б наносити конкретні удари по виробництву дронів і балістичних ракет тощо. Не може держава, яка фінансує терористичні угруповання чи терористичну державу, робити це безкарно й далі", – заявив політик.
Також він наголосив, що передавання дронів та зброї Іраном терористичним державам триватиме доти, доки "цивілізований світ не почне карати тут і зараз".
Контекст:
Росія цієї осені застосовує в Україні щонайменше два види іранських безпілотних літальних апаратів – дрони-камікадзе Shahed-136 і багатоцільові БПЛА Mohajer-6.
МЗС України звинуватило Іран у співучасті у злочині агресії РФ проти України через постачання Тегераном зброї Росії. Глава МЗС України Дмитро Кулеба 18 жовтня запропонував розірвати дипломатичні відносини з Іраном.
Іран спочатку заперечував постачання дронів російській армії. 5 листопада в МЗС Ірану визнали, що такі постачання були, але запевнили, що йдеться про "обмежену кількість безпілотників" і постачання "за кілька місяців" до початку повномасштабного вторгнення РФ в Україну.
Телеканал CNN і агентство Reuters повідомляли, що Іран готується цього року доправити у Росію нову партію зброї для використання у війні проти України, до якої входять, окрім ударних безпілотників, балістичні ракети з підвищеною точністю класу "земля – земля".
3 листопада представник Головного управління розвідки Міноборони України Андрій Юсов заявив, що Іран доправив до Росії нову партію із 200 дронів.