Повістки – незалежно від місця обліку. Кабмін України розширив повноваження територіальних центрів комплектування

Кабмін закріпив у положенні про ТЦК, що заходи з призову й оповіщення громадян центри можуть проводити незалежно від місця перебування українців на військовому обліку
Фото: depositphotos.com
Кабінет Міністрів України розширив повноваження територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки. Про це йдеться в постанові уряду від 7 квітня, опублікованій на сайті Кабміну.

Згідно з документом, Кабмін вніс у постанову про положення про ТЦК зміни, які стосуються завдань і функцій центрів.

Уряд зняв із територіальних центрів завдання з підготовки й ведення територіальної оборони.

Абзац 11 пункту 9 положення уряд змінив і виклав так:

"Територіальні центри комплектування та соціальної підтримки відповідно до покладених на них завдань [...] здійснюють заходи оповіщення та призову громадян (крім військовозобов’язаних та резервістів СБУ та Служби зовнішньої розвідки): на військову службу за призовом осіб офіцерського складу; на військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період (зарахованих до військового оперативного резерву); на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період (незалежно від місця їх перебування на військовому обліку)".

Раніше в цьому абзаці формулювання було, що ТЦК "здійснюють заходи щодо призову громадян на військову службу за призовом осіб офіцерського складу, на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, та на військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період".

Також, відповідно до змін, уряд доповнив новим абзацом пункт 14 про повноваження керівника ТЦК.

Тепер начальники центрів відповідальні також за здійснення заходів оповіщення і призову громадян на військову службу за призовом осіб із-поміж резервістів в особливий період (зарахованих до військового оперативного резерву) та на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, відповідно до порядку мобілізаційного розгортання, визначеного Міноборони й Генеральним штабом Збройних сил, а також на військову службу за призовом осіб офіцерського складу.

Контекст:

Після початку повномасштабного вторгнення російських військ в Україну вранці 24 лютого 2022 року президент України Володимир Зеленський оголосив воєнний стан і загальну мобілізацію. Востаннє Рада продовжила воєнний стан 7 лютого – до 20 травня 2023 року.

Воєнний стан передбачає, зокрема, заборону на виїзд за кордон чоловіків віком 18–60 років, які підпадають під призов на військову службу під час мобілізації, крім особливо обумовлених винятків. 16 серпня президент у відповідь на петицію із закликом зняти заборону на виїзд чоловіків заявив, що це відбудеться лише після закінчення дії воєнного стану.

Відповідно до ст. 336 Кримінального кодексу України, ухилення від призову на військову службу під час мобілізації карають позбавленням волі на строк від трьох до п'яти років.

В Україні мобілізація триває у плановому порядку, окремих хвиль немає, наголошувала заступниця міністра оборони Ганна Маляр 27 березня. За словами міністра оборони Олексія Резнікова, плану мобілізації ще не завершено "й тим паче не перевищено".