Портников: Путін-"миротворець" куди небезпечніший за Путіна-агресора
Якщо президент РФ Володимир Путін піде з Донбасу, величезна кількість українців знову згадає, яка Росія чудова країна, як важливо з нею дружити. Українці ж мають визначитися, яку країну вони будують – багату чи свою, уважає політичний оглядач Віталій Портников.
У разі, якщо президент РФ Володимир Путін просто покине Донбас через санкції і заради примирення із Заходом, уже на наступних парламентських і президентських виборах в Україні переможуть колабораціоністи та агенти Кремля. Про це у колонці на сайті видання LB.ua заявив політичний оглядач Віталій Портников.
Коментуючи обмін утримуваними особами на Донбасі 27 грудня, Портников зазначив, що Путін вирішив стати миротворцем.
"Очевидно, у своєму розумінні цього терміна. Але путінського розуміння цілком може виявитися достатньо і для Заходу, де прагнення до відновлення нормальної атмосфери у відносинах із Росією досить велике", – переконаний журналіст.
Він підкреслив, що вважає Мінські угоди позитивним фактором для України.
"Не тільки тому, що вони дали можливість зупинити військові дії в несприятливій для нас ситуації і зайнятися створенням повноцінної сучасної армії. Але і тому, що вони дали можливість інтернаціоналізувати конфлікт і перетворилися на знаряддя продовження санкцій проти Росії. Щоразу європейцям – зокрема і доброзичливо налаштованим до Кремля – доводилося констатувати, що угод не виконують, а санкції продовжуються. І так – до безкінечності. Але нескінченність швидко втрачає сенс, якщо Кремль починає Мінські угоди виконувати. Або робити вигляд, що виконує", – пише Портников.
Він нагадав, що в угодах є низка нездійсненних для України пунктів.
"Ці пункти втрачають сенс у разі відновлення українського контролю над територією. Зрозуміло, що не існує місцевої влади у Донецьку чи Луганську, яка без контролю Москви буде вимагати особливого статусу у складі України. Але якщо російський контроль зміниться на міжнародний – на тих самих спостерігачів ООН? А український контроль над територією пообіцяють відновити тільки після виконання нами Мінських угод у всій їхній божевільній повноті? Тоді те, що здавалося пасткою для Росії, стане пасткою вже для нас самих", – зазначає Портников.
На його думку, якщо Путін піде з Донбасу, "може скластися ситуація, у якій величезна кількість наших співвітчизників знову згадає, яка Росія чудова країна, як важливо з нею дружити, як важливо забути про війну, коли настав мир, як важливо відновити економічні зв'язки та разом допомогти східним областям – до того ж у Євросоюз нас не беруть, як виявилося".
Журналіст упевнений, що до цього моменту Україна вигравала, тому що Путін робив помилки.
"Перше, що потрібно зробити, це почати переносити акценти з Донбасу на Крим. Це очевидне порушення міжнародного права укупі з репресіями проти корінного населення і спробами змінити демографічну картину за допомогою нових колоністів. Класичний випадок окупації, яку через внесення Криму до складу Росії не так уже й просто здолати", – пише Портников.
Він також уважає, що необхідно вести роботу проти російської політичної та інформаційної агентури в країні. А саме – ухвалити низку законодавчих актів, які визначать поняття "агресія" та "окупація" й утруднять існування на території України політичних партій, громадських організацій та ЗМІ, які ставлять під сумнів саму окупацію.
"Третє – необхідно почати говорити із суспільством про пріоритети. Самі громадяни мають нарешті визначитися, яку державу вони будують – багату чи все ж свою... якщо все ж наші співгромадяни хочуть побудувати Україну, а не "взагалі багату країну", то їм доведеться зрозуміти, що тільки вільна країна може стати успішною", – додав Портников.
Він переконаний, що тих політиків, які хочуть домовитися з Путіним, можна вважати його союзниками.
"Тому що домовитися не вийде. Можна тільки розійтися, уникаючи путінських пасток. І з точки зору розстановок цих пасток наступний рік буде куди складнішим від того, що минає. Путін-"миротворець" куди небезпечніший за Путіна-агресора", – резюмував журналіст.
27 грудня на Донбасі відбувся перший етап обміну утримуваними особами. За даними Генеральної прокуратури, Україна обміняла 233 затриманих на 73 українських заручників.
Серед тих, хто вийшов на свободу, – ультрас луганської "Зорі" Владислав Овчаренко, Артем Ахмєров, блогер Едуард Неделяєв, учений-релігієзнавець Ігор Козловський, українські військові Валентин Богдан, Олексій Кириченко і Євген Чуднєцов.
Голова Служби безпеки України Василь Грицак зазначив, що бойовики "ЛДНР" продовжують утримувати 103 українців.
Медведчук до цього повідомляв, що сепаратисти на другому етапі обміну планують відпустити 20 затриманих, а Київ – 80.