Посол України в Євросоюзі розповів, чи продовжить ЄС тимчасовий захист для українців
Європейський союз планує продовжити тимчасовий захист для українців до березня 2027 року під час засідання Ради ЄС із питань юстиції та внутрішніх справ, яке відбудеться в Люксембурзі 12–13 червня. Про це розповів посол України в ЄС Всеволод Ченцов, повідомляє "Європейська правда" 28 травня.
"Ми розраховуємо на те, що Рада ЄС продовжить тимчасовий захист для українців, і виходимо з того, що це продовження буде до березня 2027 року", – заявив Ченцов.
Він зазначив, що на рішення Єврокомісії "вплинула безпекова ситуація в Україні, яка, на жаль, не покращується".
"Варто враховувати, що приблизно половина українців, які перебувають під тимчасовим захистом у ЄС, – це жінки, і біля третини – діти, тобто вразливі категорії. ЄС, Єврокомісія та держави-члени ставляться до цієї ситуації відповідально", – пояснив посол України.
Ченцов додав, що паралельно в ЄС триває дискусія про те, що робити за два роки, коли дія директиви про тимчасовий захист завершиться.
Дипломат зазначив, що наступного тижня відбудеться візит у Брюссель віцепрем'єр-міністра України – міністра національної єдності Олексія Чернишова, який проведе переговори з профільним єврокомісаром із питань міграції Магнусом Бруннером та іншими європейськими посадовцями саме на тему "пошуку спільного підходу до вказаного питання".
"Ми будемо ставити питання, яким чином Європейська комісія і держави-члени будуть сприяти поверненню наших громадян, – тих, які готові повернутися, – якщо безпекова ситуація дозволятиме це", – розповів він.
За підсумком консультацій з українською стороною Єврокомісія має прокомунікувати своє бачення, у який спосіб можуть завершити дію директиви ЄС про тимчасовий захист після березня 2027 року, резюмує ЗМІ.
Контекст:
За даними Євростату, станом на 31 січня 2025 року в ЄС тимчасовий захист мало майже 4,3 млн українців, які виїхали з України через російське вторгнення.
Як зазначало Reuters, повернення біженців в Україну може завдати шкоди економікам країн Центральної та Східної Європи. За оцінками Raiffeisen Bank International, українці, які набули законних прав на проживання й роботу в Європі завдяки директиві ЄС від березня 2022 року, сприяли економічному зростанню європейських держав.
24 лютого в Єврокомісії повідомили, що 4,5 млн українських біженців, які через війну виїхали в європейські країни, хочуть повернутися додому.
18 березня омбудсмен України Дмитро Лубінець із посиланням на аналітичний звіт "Вимушене переміщення за кордон" сказав, що лише 25% українців, які вимушено перемістилися за кордон, у майбутньому хотіли б повернутися в Україну.
26 травня Euractiv писало, що в ЄС на початку червня обговорять можливі подальші кроки щодо правової бази, яка захищає українських біженців, і що за зачиненими дверима дедалі активніше обговорюють поетапне скасування захисту.
27 травня Чернишов сказав, що тимчасовий захист для українців у країнах Євросоюзу має зберігатися до настання довготривалого і стійкого миру, але треба усвідомлювати, що продовження цього статусу не може тривати вічно.