Працює ЗАЕС чи вимкнена, у разі влучання снаряда буде катастрофа – голова Запорізької ОВА
За його словами, пропозиція координатора Ради національної безпеки США зі стратегічних комунікацій Джона Кірбі зупинити роботу ЗАЕС не вирішить ситуації.
"Її неможливо вимкнути, навіть якщо вона в холостому режимі працює, то потрібно 130 МВт-год для забезпечення охолодження. Це ж не конфорка або кнопочка, що вимкнув – і все, там такого немає, потрібне постійне охолодження. Просто, коли станція працює, вона виділяє більше тепла, а коли стоїть – менше. Але певний обсяг енергії на власні потреби їй усе одно потрібний. Навіть коли її зупинено, 130 МВт-год станція повинна мати", – сказав Старух.
Крім того, він вважає, що через присутність на станції окупантів із важким озброєнням будь-яке значне пошкодження призведе до катастрофи, працює станція чи ні.
"Потрапляння в об'єкт призведе до ядерної аварії та виділення небезпечних речовин. Тому головне – не зупинка станції, головне – це демілітаризація й повернення повного технічного контролю з боку МАГАТЕ та "Енергоатому". Стоїть вона чи працює – немає значення", – додав він.
Контекст:
ЗАЕС опинилася під окупацією російських військових, із 4 березня станція працює під їхнім контролем. У липні "Енергоатом" повідомив, що окупанти завозять на територію АЕС військову техніку.
З початку серпня окупанти регулярно обстрілюють ЗАЕС, звинувачуючи в обстрілах Україну.
11 серпня відбулося засідання Ради Безпеки ООН, присвячене ситуації на ЗАЕС. Усі його учасники виступили за візит місії МАГАТЕ на станцію. 31 серпня місія вирушила з Києва на АЕС.
25 серпня через обстріл російських окупаційних військ уперше в історії Запорізька АЕС виявилася повністю від’єднаною від енергомережі. Пізніше лінію електропередачі відновили.
26 серпня два енергоблоки станції із шести вдалося під’єднати до української енергосистеми. Однак окупанти не припинили обстрілів станції.