Прем'єр Нідерландів заявив, що табу на F-16 для України немає, але "тема дуже чутлива"
За його словами, відповідні переговори тривають, але рішення не ухвалено.
"Щодо F-16 табу немає. Ми дуже щільно співпрацюємо з Бельгією, Данією, Великобританією, іншими партнерами для того, щоб привести це до завершення. Це дуже чутлива тема", – сказав він.
Сьогодні, виступаючи в парламенті Нідерландів, Зеленський сказав: що довше зберігають табу щодо зброї для України, то більше українських воїнів "віддають життя, щоб витягнути оборону", коли зброя "недостатньо потужна чи далекобійна" і "коли винищувачі Росії ефективніші, ніж літаки захисників Європи".
"Цінити життя і зберігати оборонні табу між союзниками, які повинні захищати життя, – це очевидна суперечність, – вказав президент. – Зараз усе це, на жаль, зберігається. Табу щодо зброї. Чи надовго? Залежить від усіх нас".
Контекст:
Україна закликає союзників надати їй бойові літаки західного типу від початку повномасштабної війни, обговорення питання в публічній площині активізувалося останніми місяцями.
Глава МЗС Дмитро Кулеба 23 січня заявив, що питання передавання Україні бойових літаків "зрушило з мертвої точки".
Наприкінці березня глава Пентагону Ллойд Остін припустив передання Україні винищувачів F-16, але не на поточному етапі війни. За нинішньої ситуації літаки F-16 не змінять ситуації на фронті на користь України, вважає він. Остін додав, що підготовка до передання ЗСУ американських винищувачів F-16 може забрати приблизно 18 місяців.
Глава Об'єднаного комітету начальників штабів США Марк Міллі, коментуючи питання про винищувачі F-16 для України, зазначив 21 квітня, що США роблять ставку на потужні системи ППО/ПРО, щоб запобігти повітряним атакам із боку Росії.
Щоб дістати перевагу в повітрі і здобути перемогу, Україні потрібні багатоцільові сучасні винищувачі з широким спектром озброєння, наголошував спікер ПС ЗСУ Юрій Ігнат.
Україна не чекатиме на постачання F-16, щоб розпочати контрнаступ, підкреслив у квітні Зеленський.