Президент Австрії пояснив, чому його країна не надає Україні військової допомоги
"Що стосується постачання озброєння Австрією... Ви, мабуть, знаєте, що нейтральність зафіксовано в австрійській конституції. Поміняти конституцію можна лише двома третинами [голосів] у парламенті. А я зараз не бачу, щоб була готовність в Австрії поміняти свою конституцію і відступити від неї. Це пов'язано з історією, з Другою світовою війною, з 1955 роком", – сказав він.
Ван дер Беллен зазначив, що це не єдина перешкода.
"Є ще й інша проблема: ми в Австрії – треба визнати – вже десятиріччями занехаювали наше військове озброєння і тому ми не бачимо можливостей, що ми можемо постачати. Ми економили на бюджеті наших збройних сил, але намагаємося робити все на рівні Євросоюзу, щоб не заважати іншим постачати зброю в Україну", – сказав він.
Президент наголосив, що Австрія дозволяє транзит зброї для України через свою територію.
"У зв'язку з тим, що ми так мало можемо зробити у цій сфері, ми намагаємося концентруватися у гуманітарній сфері допомоги", – додав він.
Контекст:
Австрія не передає Україні летального озброєння – як пояснювали у міноборони країни, тому що Австрія є нейтральною державою і не входить у НАТО. Водночас в Австрії заявляли про допомогу Україні паливом, надання шоломів, бронежилетів і гуманітарних вантажів.
Серед країн Євросоюзу лише Австрія та Угорщина відмовляються надавати Україні своє озброєння для протистояння російській агресії, наголошував 22 серпня 2022 року міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба.
30 січня міністри оборони Австрії та Угорщини Клаудія Таннер і Крістоф Салай-Бобровницький на спільній пресконференції підтвердили, що їхні країни й надалі дотримуватимуться політики відмови у військовій допомозі Україні.