Пригожин заговорив про "негативний вплив Путіна" і хоче, щоб Шойгу відповів за провали в Україні – Центр національного спротиву
У матеріалі ЦНС вказують на тенденцію, що разом зі "стрімкою" втратою російською армією особового складу регулярних військ дедалі більшої ваги набувають приватні військові компанії (ПВК) і кадировці. За даними центру, на тимчасово окупованих територіях на півдні України до російських військ здебільшого входять мобілізовані, а чисельність ПВК "Вагнер" зростає завдяки засудженим, яких вербують у російських колоніях.
"Відповідно до наявної інформації, у середовищі вищого військового керівництва Росії наростають суперечності. [Засновник ПВК "Вагнер", російський бізнесмен Євген] Пригожин звинувачує у провалах [російського міністра оборони Сергія] Шойгу і [начальника Генштабу ЗС РФ Валерія] Герасимова, а ті, своєю чергою, кивають на [президента РФ Володимира] Путіна. Паралельно [глава Чечні Рамзан] Кадиров і його польові командири формують на тимчасово окупованих територіях свою бізнес-мережу і отримують усе більше влади", – заявили у ЦНС.
У повідомленні йдеться, що Пригожин нещодавно провів неофіційну зустріч із главою адміністрації Путіна – Антоном Вайно. Повідомляють, що співрозмовники обговорювали російські провали в Україні та "озвучували думки про негативний вплив Путіна на перебіг війни", оскільки глава Кремля може особисто втручатися у планування та змінювати плани військових.
За інформацією ЦНС, Пригожин, як і раніше, вважає, що Шойгу має "понести відповідальність", і й далі створює свою повноцінну армію з вагнерівців, якою сам і керує. У Центрі нацспротиву зазначають, що це свідчить про настання моменту, коли окремі політичні гравці посилюють власні позиції.
"Це стає можливим тоді, коли держава втрачає монополію на застосування сили. Активний розвиток ПВК до цього і веде. Деградація політичних еліт Росії призводить до повернення феодальних традицій у державному управлінні", – підсумували у ЦНС.
Контекст:
Аналітики американського Інституту дослідження війни (ISW) вважають, що критика військового командування з боку Кадирова і Пригожина підірвала авторитет Путіна. "Їхні заяви 1 жовтня вплинули на російський інформаційний простір. Разом вони зламали кремлівський наратив, який намагався пом'якшити удар поразки навколо Лимана", – зазначили експерти.
В ISW, окрім того, вважають, що через прорахунки на полі бою та мобілізацію, а також після заяв Кадирова та Пригожина Путін зіткнувся з розколом між військовими, патріотами та блогерами (внаслідок того, що блогери підтримали критику на адресу військового керівництва). Усі ці групи осіб, на думку експертів ISW, можуть почати розповсюджувати інформацію про те, що президент РФ не повністю контролює ситуацію.
На думку російської журналістки Юлії Латиніної, Путін може зіткнутися з перспективою загроз для своєї влади у Росії на тлі вторгнення в Україну, що невдало складається. За її словами, "гризня" в оточенні президента РФ уже триває і поведінка Кадирова з Пригожиним свідчить про їхні амбіції.
Те, що Кадиров і Пригожин наважуються публічно ображати генералів, свідчить про повний розвал системи влади, побудованої Путіним. Таку думку в інтерв'ю засновнику інтернет-видання "ГОРДОН" Дмитрові Гордону висловив російський опозиційний політик Леонід Гозман.
За оцінкою радника глави МВС України Антона Геращенка, поразки російської армії в Україні впливають на ситуацію у РФ і система управління, яку побудував Путін, руйнується. Він вважає, що є чотири варіанти, як складеться майбутнє Путіна. Зокрема Геращенко не відкидає, що главу Кремля "роздере натовп після перевороту".
Російський публіцист Олександр Невзоров, який набув українського громадянства, в інтерв'ю засновнику проєкту "ГОРДОН" Дмитрові Гордону також звернув увагу на те, що Кадиров і Пригожин останнім часом значно посилили свій вплив, а в країні діють приватні армії і на руках у росіян багато зброї, тому після закінчення війни на території України вона спалахне на території Росії.