"Принципово – отримати першу ескадрилью". У МЗС заявили, що F-16 може бути не першим бойовим літаком, який нададуть Україні
Про це 6 лютого в ефірі національного телемарафону заявив міністр закордонних справ Дмитро Кулеба, його цитує пресцентр МЗС.
"Не принципово, чи це буде американський F-16, шведський Grippen, французький Mirage чи Rafale, або ж Eurofighter. Принципово – відкрити позицію, зняти табу й отримати першу ескадрилью літаків. Потім уже будемо визначатися, враховуючи доступність на ринку та обслуговування, на яку модель робити основну ставку", – сказав міністр.
За словами Кулеби, важливо розблокувати надання Україні іноземних бойових літаків як таких.
"Я не маю сумнівів, що ми відкриємо опцію постачання бойових літаків", – запевнив глава МЗС України.
Кулеба зазначив, що єдині бар'єри партнерів у наданні Україні бойових літаків є психологічними.
Але такі самі перешкоди свого часу заважали також одержанню РСЗВ HIMARS, ЗРК Patriot і західних танків, резюмував український міністр.
Міністр оборони Олексій Резніков заявив напередодні, 5 лютого, що партнери з антиросійської коаліції нададуть Україні літаки – "питання просто, які". Глава Міноборони припускає можливість передання Україні F-16 або інших моделей літаків.
Контекст:
20 січня президент України Володимир Зеленський звернувся до учасників восьмого "Рамштайну" із закликом дати Україні F-16 і далекобійні ракети. Кулеба 23 січня заявив, що питання передання Україні бойових літаків "зрушило з мертвої точки".
Кабінет міністрів Нідерландів розгляне можливість постачання винищувачів F-16 Україні, якщо про це попросить український уряд, заявив міністр закордонних справ Вопке Гукстра 19 січня. 23 січня міністр оборони Литви Арвідас Анушаускас заявив, що Литва підтримує надання Україні західної авіації і вважає, що потрібно створити систему її використання. Глава польського уряду Матеуш Моравецький заявив 30 січня, що Варшава лобіюватиме серед союзників постачання Україні винищувачів F-16, як це було з німецькими танками Leopard 2.
30 січня президент Франції Еммануель Макрон сказав, що припускає передання Україні військових літаків західними партнерами. За словами французького президента, "за визначенням нічого не відкинули". Президент Франції назвав умови передання Києву бойових літаків. Зокрема, ймовірне постачання не має призвести до ескалації у війні. Те, що передає Франція, "має не зачіпати російську територію, а захищати Україну", а також "не послаблювати боєздатність" французької армії, зазначив Макрон.
Зі свого боку, 30 січня президент США Джо Байден заявив, що США не постачатимуть Україні винищувачі F-16.