Путін оголосив у Росії часткову мобілізацію
Путін заявив, що тема виступу – "ситуація на Донбасі та спеціальна воєнна операція з його звільнення від неонацистського режиму". Він звернувся "до всіх громадян нашої країни... до всіх, кого об'єднує велика історична Росія".
Він повідомив, що вже підписав указ про часткову мобілізацію і його реалізація починається відсьогодні. Текст указу опубліковано на офіційному сайті Кремля.
Пояснюючи своє рішення, Путін заявив, що російські військовослужбовці діють на лінії бойового зіткнення, протяжність якої перевищує 1 тис. км, і "протистоять не лише неонацистським формуванням, а фактично всій воєнній машині колективного Заходу".
За словами Путіна, мобілізуватимуть лише росіян, які зараз перебувають у запасі.
"Призову на військову службу підлягатимуть лише громадяни, які зараз перебувають у запасі і насамперед ті, хто проходив службу в лавах збройних сил, має певні військово-облікові спеціальності та відповідний досвід. Залучені на військову службу перед відправленням у частини в обов'язковому порядку проходитимуть додаткову військову підготовку з урахуванням досвіду спеціальної воєнної операції", – пообіцяв Путін.
Як заявив президент РФ, указ підписано на пропозицію міністерства оборони і Генерального штабу "заради захисту Росії, її суверенітету та територіальної цілісності".
Він доручив очільникам регіонів надати все необхідне сприяння роботі військових комісаріатів.
Путін також запевнив, що всі росіяни, які будуть мобілізовані, "отримають статус, виплати та всі соціальні гарантії військовослужбовців, які проходять військову службу за контрактом". Це прописано і в тексті указу.
Указ про часткову мобілізацію передбачає також нарощування виробництва на підприємствах оборонно-промислового комплексу, розгортання додаткових виробничих потужностей, додав він.
У тексті указу йдеться про те, що звільнитися з військової служби в період часткової мобілізації як мобілізовані громадяни, так і контрактники зможуть лише через вік, стан здоров'я або вирок суду про позбавлення волі.
Терміни призову і кількість призовників, згідно з указом, визначатиме міноборони РФ "для кожного суб'єкта Російської Федерації".
Росіянам, які працюють в організаціях ОПК, нададуть право на відтермінування від призову.
Контекст:
20 вересня Держдума РФ внесла зміни до Кримінального кодексу, якими ввела поняття мобілізації, воєнного стану та воєнного часу. Серед іншого передбачили покарання за добровільне здавання в полон – до 10 років позбавлення волі.
Того самого дня колаборанти в Херсонській і Запорізькій областях та бойовики "ЛДНР" оголосили про псевдореферендуми про "приєднання" окупованих територій до Росії в період 23–27 вересня.
У російському сегменті Google різко зросла кількість запитів, пов'язаних із мобілізацією та виїздом із РФ.
На ці новини відреагувала російська біржа – після повідомлень про "референдуми" і зміни до Кримінального кодексу РФ почався обвал акцій.
Фейкові референдуми на тимчасово окупованих територіях України і гібридна "мобілізація" у РФ нічого не змінять у планах України щодо деокупації своїх територій, заявив міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба.
Досі у Росії проводили приховану мобілізацію. За даними ЗМІ та правозахисників, на війну в Україні вербують ув'язнених у колоніях, обвинувачених, які перебувають у СІЗО, безпритульних. На російських рекрутингових сайтах масово з'явилися оголошення про набір контрактників до армії РФ.
Також окупанти влаштували примусову мобілізацію на тимчасово зайнятих ними територіях Донецької та Луганської областей, неодноразово повідомляла українська розвідка.