Путін планував поновити Януковича на посаді президента, але ніхто в Україні не звернув уваги на два судові рішення, ухвалені перед війною – Петрулевич G

Петрулевич: Усі сміялися з тих пасажів у грудні січні. Але судді, які ухвалювали ці рішення, що, не розуміли, що роблять? Чудово розуміли
Фото: Ростислав Гордон / Gordonua.com

Перед початком повномасштабного вторгнення РФ в Україну Окружний адміністративний суд ухвалив два рішення, пов'язані з можливим поновленням експрезидента України Віктора Януковича, який переховується у РФ, але в Україні на це не звернули уваги.

Таку думку в інтерв'ю засновнику інтернет-видання "ГОРДОН" Дмитрові Гордону висловив колишній начальник управлінь Служби безпеки України в Донецькій та Луганській областях генерал-майор запасу Олександр Петрулевич.

"Якщо ви пам'ятаєте, усі сміялися з тих пасажів у грудні – січні. У грудні адвокати Януковича подають до Київського адміністративного суду позов про неправомірність усунення Януковича з посади президента Верховною Радою. На початку січня вони подають другий позов – знову до Верховної Ради – про незаконність позбавлення звання президента. А тепер цікава юридична фішка: згідно з нашим законодавством, якщо протягом пів року ти не подав до адміністративного суду скаргу щодо зняття з посади – неважливо якої, голови колгоспу чи президента, – то жоден суд не приймає, тому що минули терміни подання позовної заяви. А тепер дивіться: заднім числом, у грудні подають заяву й одразу ж її приймають до розгляду, незважаючи на те, що минуло вже вісім років. Окружний адміністративний суд Києва не просто приймає до розгляду, він реєструє і призначає дату розгляду. На початку січня так само приймають другу позовну заяву і так само реєструють і призначають дату. Водночас погляньте в який спосіб: без участі сторін", – розповів Петрулевич.

Він зазначив, що у звичайній ситуації позиватися до держави, "особливо в ОАСК, – практично програшний варіант", якщо терміни подання позовної заяви пропущено.

"Якщо минуло пів року, у вас не приймуть заяви. Тут приймають до розгляду. Тепер заднім розумом [розуміємо, що] це було підготовлено до того, що за три-чотири дні беруть Київ, матеріали перебувають в адміністративному суді, він ухвалює рішення – поновлює Януковича на посаді президента, і він формує Кабінет Міністрів. Усе очевидно просто. Росія вже підготувала президента. І тут аспект особистого задоволення конкретної людини – [президента РФ Володимира] Путіна. Його ж образили 2004 року, коли Янукович не став президентом. 2010 року він пробив його на посаду президента. Поновити його на посаді президента України, поміняти нам владу – і повністю підконтрольна Росії держава. Усе було чітко сплановано, але ніхто не звернув на це уваги. У мене зараз постає питання: а де судді, які ухвалювали ці рішення? Хтось якісь претензії їм висунув? Я вже не говорю про притягнення до кримінальної відповідальності. Вони що, не розуміли, що роблять? Чудово розуміли. Може, ми не розуміли. Але вони розуміли. А знаючи Віктора Федоровича, який хотів самозадоволення, – це ж було профінансовано. Ну дурню зрозуміло", – додав Петрулевич.

Він наголосив, що суд призначив розгляд справ без участі сторін – тобто присутність представників Ради чи самого Януковича не була потрібна.

"Розумієте, як глибоко було закладено міну, на яку мало хто звернув увагу?" – резюмував Петрулевич.

Відео: В гостях у Гордона / YouTube

Контекст:

Сьогодні 65-й день повномасштабної війни Росії проти України. На початку квітня РФ вивела свої війська з Київської, Чернігівської та Сумської областей. Наразі, за даними Генштабу, РФ продовжує наступ на сході, хоче здобути контроль над Донецькою і Луганською областями та пробити коридор у Крим, бої точаться і на півдні України.

Водночас спочатку, за даними Служби безпеки України, Путін розраховував захопити Україну за кілька днів. Один із полонених, свідчення якого опублікувало відомство, розповів, що російським військовослужбовцям видали провізію із запасом на три доби.

Януковича обрали президентом України 2010 року. 22 лютого 2014 року, після трьох місяців протестів на Майдані, Верховна Рада визнала, що він самоусунувся з посади і не виконує своїх обов'язків, після чого було оголошено нові президентські вибори. Того ж місяця Янукович покинув Україну, зараз він із сім'єю проживає в Росії.

У січні 2019 року Оболонський райсуд Києва заочно визнав Януковича винним у державній зраді та пособництві у веденні агресивної війни та засудив до 13 років позбавлення волі. Також Януковича підозрюють у держзраді через підписання Харківських угод 2010 року, в організації теракту та скоєнні умисних убивств на Майдані 2014-го.

У листопаді 2021 року Янукович оскаржив у Окружному адміністративному суді Києва своє усунення з посади. У січні 2022 року ОАСК відкрив провадження за позовом Януковича до ВРУ в суперечці про визнання факту його самоусунення від здійснення конституційних повноважень президента України. 14 січня 2022 року стало відомо, що Янукович подав до ОАСК ще один позов щодо позбавлення його звання президента.

2 березня "Українська правда", посилаючись на дані джерела в українській розвідці, повідомила, що Янукович перебуває в Мінську, оскільки Кремль має намір зробити його "президентом" України. Український військовий експерт, полковник запасу Олег Жданов також вважає, що Януковича планували призначити на цю посаду.