Путін відмовою від "зернової угоди" збирається наразити на ризик мільйони життів – Пентагон
Вона наголосила, що США закликають РФ повернутися до угоди.
"Виходячи з угоди, Росія наражає на неймовірний ризик – я маю на увазі, що мільйони людей ризикують зіткнутися з відсутністю продовольчої безпеки й посиленням продовольчого голоду. І ми вже бачили наслідки виходу Росії з угоди щодо зерна з різким стрибком цін. [...] Знову ж таки, [президент країни-агресора РФ] Володимир Путін і далі робить вибір на користь несправедливої, нічим не спровокованої війни в Україні й збирається наразити на ризик мільйони життів, відмовившись від цієї "зернової угоди". І ми говоримо про багато країн Глобального Півдня, які вже відчувають брак продовольства", – сказала Сінгх.
Контекст:
Росія блокувала вивезення української продукції з морських портів після початку повномасштабного вторгнення в Україну, 24 лютого 2022 року.
22 липня 2022 року в Туреччині відбулося підписання угод про морський експорт українського зерна із трьох портів – Одеса, Чорноморськ і Південний. Україна підписала документ із Туреччиною й ООН, Росія дзеркально зробила те саме. Угода набула чинності 1 серпня. "Зернову угоду" кілька разів продовжували, востаннє – до 18 липня 2023 року.
17 липня у Кремлі заявили, що "фактично чорноморські домовленості припинили свою дію", але РФ готова повернутися до "зернової угоди", якщо будуть виконані домовленості щодо інтересів Росії. У представництві РФ при ООН поінформували, що рішення Росії про вихід із "зернової угоди" остаточне.
Президент Туреччини Реджеп Ердоган 17 липня висловив думку, що президент країни-агресора РФ Володимир Путін хотів би продовження роботи "зернової угоди". Він наголосив, що обговорить питання продовження ініціативи на зустрічі з Путіним.
Генсек ООН Антоніу Гутерріш заявив 17 липня, що надіслав Путіну листа з новою пропозицією, щоб продовжити дію Чорноморської зернової ініціативи.
Президент України Володимир Зеленський 17 липня повідомив, що надіслав Гутеррішу й Ердогану листи з пропозицією продовжити роботу Чорноморської зернової ініціативи або її аналога у тристоронньому форматі – без країни-агресора РФ.
У Кремлі у відповідь пригрозили "певними ризиками" в разі продовження "зернової угоди" без РФ. Росія оголосила всі судна, що йдуть в українські порти, законними військовими цілями як потенційні перевізники військових вантажів (Україна у відповідь оголосила про дзеркальні заходи щодо всіх суден, що йдуть до російських портів) і почала масово обстрілювати інфраструктуру півдня України, яка забезпечує роботу "зернового коридору".
На 26 липня заплановано засідання ради України – НАТО, на якому обговорять розблокування чорноморського "зернового коридору" на прохання України.