Рада ухвалила законопроєкт про покарання за воєнні злочини
Верховна Рада на засіданні 20 травня ухвалила законопроєкт №2689 про воєнні злочини в районі бойових дій і на окупованих територіях України, передає кореспондент видання "ГОРДОН".
Проєкт закону підтримало 248 народних депутатів.
Документ визначає основні злочини згідно з міжнародним правом – геноцид, агресію, злочини проти людяності і воєнні злочини. Згідно з його нормами, військовий командир підлягає кримінальній відповідальності, якщо його підлеглий скоїв злочин під його фактичним командуванням і контролем.
"В умовах міжнародного збройного конфлікту з Російською Федерацією, що триває вже понад шість років, приведення положень законодавства України про кримінальну відповідальність у відповідність із вимогами міжнародного кримінального права є нагальною потребою", – ідеться в пояснювальній записці до документа.
Автори законопроєкту підкреслюють, що, крім воєнних злочинів, на окупованих територіях України відбуваються і злочини проти людяності.
"Проте винним у вчиненні більшості з них наразі вдається уникати кримінального переслідування, що, серед іншого, обумовлено невідповідністю законодавства України про кримінальну відповідальність положенням міжнародного кримінального та гуманітарного права", – ідеться в записці.
Також наголошують, що Кримінальний кодекс України не передбачає кримінальної відповідальності за злочини проти людяності й воєнні злочини, що є порушеннями звичайного, а не договірного міжнародного гуманітарного права.
Контекст:
У першому читанні законопроєкт №2689 парламент ухвалив 17 вересня 2020 року.
2014 року, відразу після анексії Криму, на сході України Росія розпочала збройну агресію. Бойові дії тривають між Збройними силами України з одного боку та російською армією і підтримуваними Росією бойовиками, які контролюють частину Донецької та Луганської областей, – з іншого. Офіційно РФ не визнає свого вторгнення в Україну, незважаючи на надані Україною факти і докази.