Радник Шольца має намір зустрітися з Козаком у січні, щоб обговорити Україну – ЗМІ

За даними ЗМІ, Плетнер заявив, що метою німецької сторони залишається якнайшвидша реактивація нормандського формату
Фото: depositphotos.com
Радник із зовнішньої політики федерального канцлера Німеччини Олафа Шольца Єнс Плетнер та заступник голови адміністрації президента РФ Дмитро Козак зустрінуться на початку січня, щоб обговорити конфлікт на Донбасі. Про це 24 грудня повідомило агентство dpa із посиланням на джерела в уряді. 

23 грудня Плетнер та Козак провели телефонну розмову. Під час бесіди Плетнер ще раз закликав до деескалації конфлікту та наголосив на необхідності обговорення ситуації у нормандському форматі.

Плетнер заявив, що метою німецької сторони залишається якнайшвидша реактивація нормандського формату.

Контекст:

Одразу після анексії Криму у 2014 році Росія розпочала збройну агресію на сході України. Бойові дії відбуваються між Збройними силами України з одного боку і російською армією та підтримуваними Росією бойовиками, які контролюють частину Донецької та Луганської областей, – з іншого. Офіційно РФ не визнає свого вторгнення в Україну, попри оприлюднені Україною факти і докази.

Перемовини щодо врегулювання конфлікту ведуть у межах тристоронньої контактної групи (Україна ОБСЄ Росія) та "Нормандської четвірки" (Україна Німеччина Франція Росія).

У Парижі 9 грудня 2019 року відбувся останній саміт лідерів "Нормандської четвірки". У його підсумковому комюніке зазначено, що сторони домовилися про припинення вогню, відкриття нових пунктів пропуску, обмін утримуваними особами за формулою "всіх на всіх" до 31 грудня 2019 року, розведення сил та засобів на трьох нових ділянках на Донбасі, продовження на рік дії закону "Про особливий порядок місцевого самоврядування в окремих районах Донецької та Луганської областей" та розширення мандата спеціальної моніторингової місії ОБСЄ.

Домовленості виконали частково. Очікували, що наступний саміт відбудеться 2020 року, проте цього не сталося. Від участі у переговорах у нормандському форматі відмовляється Росія, кажуть у МЗС України.

Лідери США, ФРН, Франції, Італії та Великобританії 6 грудня 2021 року зазначили, що РФ треба відновити переговори з Україною у межах нормандського формату.

Навесні 2021 року Росія нарощувала війська поблизу кордону з Україною та в окупованому Криму. Наприкінці жовтня американські ЗМІ почали повідомляти, що Росія знов стягує війська до кордону з Україною.

21 листопада начальник Головного управління розвідки Міноборони Кирило Буданов заявив, що РФ готується до нападу на Україну наприкінці січня або на початку лютого, до того ж атака буде "набагато більш руйнівною, ніж будь-яка раніше". Очільник Міноборони Олексій Резніков повідомив в інтерв'ю Politico, опублікованому 13 грудня, що поблизу кордону України перебуває приблизно 100 тис. російських військовихякі можуть атакувати відразу на кількох фронтах, використовуючи артилерію, танки та авіацію.

У Кремлі назвали повідомлення про підготовку вторгнення "вкиданнями", заявили, що "Росія не збирається ні на кого нападати і не виношує жодних агресивних планів", і звинуватили Київ у підготовці до агресії "проти "ЛНР" і "ДНР". У МЗС України спростували дезінформацію РФ про нібито підготовку до військового нападу на Донбасі. США і НАТО неодноразово закликали Росію до деескалації напруги на кордоні.