"Ракета впала за 300 м від ядерних реакторів". Окупанти обстріляли Південноукраїнську АЕС, заявили в "Енергоатомі"

Окупанти завдали удару ще по одній українській АЕС
Фото: wikipedia.org (ілюстративне)
У ніч на 19 вересня російські окупаційні війська завдали ракетного удару по території Південноукраїнської атомної електростанції, причому "ракета впала за 300 м від ядерних реакторів", повідомила в Telegram пресслужба НАЕК "Енергоатом".

"Сьогодні, 19 вересня 2022 року, о 0.20 російська армія здійснила ракетний обстріл промислової зони Південноукраїнської атомної електростанції. Потужний вибух стався всього за 300 м від реакторів АЕС", – ідеться в повідомленні.

За даними "Енергоатому", ударною хвилею пошкоджено будівлю АЕС, розбито понад 100 вікон. Вимкнувся один із гідроагрегатів Олександрівської ГЕС, що входить до складу Південноукраїнського енергокомплексу. Вимкнулися також три високовольтні лінії електропередачі.

Усі три енергоблоки АЕС зараз працюють у штатному режимі. Постраждалих серед персоналу станції немає.

У компанії показали вирву, яка лишилася у промисловій зоні АЕС від вибуху ракети: її діаметр – 4 м, глибина – 2 м.

ПАЕС розташована у степовій зоні на лівому березі Південного Бугу поблизу міста Южноукраїнськ Миколаївської області. Побудована у 19751982 роках. Генерує електроенергію трьома енергоблоками-мільйонниками ВВЕР-1000.

Окупанти від початку повномасштабного вторгнення неодноразово атакували ядерні об'єкти в Україні, але ПАЕС досі не було пошкоджено внаслідок обстрілів. У червні "Енергоатом" двічі повідомляв, що російські ракети пролітали "критично низько" над станцією. Також у компанії не відкидають, що ціллю обстрілу Вознесенська Миколаївської області 20 серпня була саме ПАЕС.

Контекст:

24 лютого, у перший день вторгнення, російські війська захопили Чорнобильську АЕС у Київській області й узяли в заручники персонал. Унаслідок ворожих дій Чорнобильську АЕС було повністю знеструмлено. Пізніше на станції увімкнули резервний дизель-генератор. 31 березня окупанти покинули територію ЧАЕС і місто-супутник Славутич. Під час цього вони захопили в полон військовослужбовців Національної гвардії, які охороняли станцію.

3 березня російські загарбники обстріляли Енергодар, де розташована Запорізька атомна станція, і змогли проникнути в місто. Окупанти обстрілювали станцію, і там почалася пожежа, росіяни поцілили в перший енергоблок. Уранці пожежу ліквідували українські рятувальники.

Після цього Запорізька АЕС опинилася під окупацією російських військових і відтоді працює під їхнім контролем. Із серпня окупанти регулярно обстрілюють ЗАЕС та Енергодар Запорізької області, через що станцію повністю від’єднували від енергомережі.

Крім того, окупанти кілька разів обстріляли ядерну пускову установку "Джерело нейтронів", розташовану в Харківському фізико-технічному інституті.