Резніков оприлюднив список військової допомоги для України за підсумками саміту НАТО у Вільнюсі

Зустрічі у Вільнюсі були дуже продуктивними, заявив міністр оборони
Фото: ЕРА
Після саміту НАТО у Вільнюсі 11–12 липня Україна має отримати нову військову допомогу від союзників у боротьбі з російською агресією на понад 1,5 млрд. Про це міністр оборони України Олексій Резніков 13 липня повідомив у Twitter.

Серед найбільш значних видів зброї міністр назвав ракети великої дальності SCALP, танки Leopard, додаткові системи ППО Patriot, а також згадав навчання пілотів на винищувачах F-16.

Резніков перерахував країни й види допомоги, які вони анонсували:

  • Німеччина: у новий пакет допомоги в розмірі €700 млн входять 25 танків Leopard 1A5, 40 БМП Marder 1A3, дві системи ППО Patriot, п'ять ЗРК Bergepanzer 2, 20 тис. 155-мм артилерійських снарядів, 5 тис. димових снарядів;
  • Австралія: 30 БТР Bushmaster;
  • Норвегія: 1 тис. мікродронів Black Hornet, пакет підтримки до ЗРК NASAMS (два додаткові центри керування вогнем, дві пускові установки й запасні частини). Норвегія також збільшила розмір бюджету військової допомоги Україні з $240 млн до $930 млн, є домовленості про посилення ППО й артилерійського потенціалу;
  • Великобританія: понад 70 бойових машин, тисячі боєприпасів для танків, пакет військової допомоги на $64,7 млн для ремонту техніки;
  • Франція: ракети SCALP і додаткове інженерне обладнання для розмінування;
  • Нідерланди: угода про початок навчання пілотів у серпні, внесок у посилення української ППО й артилерії;
  • Канада: $410 млн у вигляді нового фінансування і проєктів для підтримки України та зміцнення трансатлантичної безпеки, а також посилення українських Збройних сил бронетехнікою.

"Зустрічі у Вільнюсі були дуже продуктивними. Стежте за новинами", – підсумував глава Міноборони.

Контекст:

Саміт НАТО відбувся у столиці Литви 11–12 липня. У підсумковому документі саміту Альянсу йдеться, що Україні для вступу у блок уже не потрібен план дій щодо членства, але поки в ньому немає запрошення до Альянсу. "Ми будемо готові надіслати Україні запрошення на вступ у Альянс, коли союзники погодяться із цим і будуть виконані відповідні умови", ідеться в комюніке.

Президент України Володимир Зеленський його результати назвав "гарними, але не ідеальними". Водночас 12 липня на підсумковій пресконференції президент України зазначив, що на саміті в Литві Україна дістала "недвозначність того, що вона буде в НАТО". "Простою мовою: у той момент, коли закінчиться війна, Україну точно запросять у НАТО й Україна точно стане членом союзу", – заявив Зеленський.

Президент США Джо Байден під час зустрічі із Зеленським на полях саміту НАТО 12 липня заявив, що "з нетерпінням чекає того дня, коли... ми офіційно святкуватимемо членство [України] в НАТО".

Декларації, у яких підтримують майбутній вступ України в НАТО, станом на 8 липня 2023 року підписало 23 країни із 31, яка входить у блок.