"Реально увірвалися в будівлю і вирвали з м'ясом усі носії". Навесні 2022-го роботу ОАСК блокували, щоб Янукович не зміг повернути собі статус президента – ЗМІ

ОАСК, за даними ЗМІ, мав відіграти головну роль у плані РФ щодо "легітимізації" Януковича
Фото: Окружний адміністративний суд міста Києва / Facebook
Офіс президента України, Державна судова адміністрація та Служба безпеки України на початку повномасштабної війни РФ проти України блокували роботу Окружного адміністративного суду, щоб ОАСК не міг задовольнити позови експрезидента України Віктора Януковича, який намагався повернути собі статус президента.

Про це, посилаючись на джерела, написала 28 лютого "Українська правда".

За даними видання, в ОП звернули увагу на позови, подані юристами Януковича наприкінці 2021 року, після закінчення всіх строків їх подання, і заступник глави Офісу президента Андрій Смирнов телефонував голові ОАСК Павлу Вовку стосовно цього.

"Смирнов дзвонив голові ОАСК Вовку й запитував: "Що це за позови, нащо ви їх реєструєте, коли процесуальні строки вже давно закінчилися?" А Паша його запевняв: "Зареєстрували по процедурах, нічого не буде, не переживайте", – сказав співрозмовник ЗМІ в ОП.

Один із головних юристів із команди президента України Володимира Зеленського у бесіді з виданням звернув увагу, що юристи Януковича оскаржили процедурні моменти, а не саме рішення Верховної Ради про визнання його самоусунутим від влади.

"Адвокати Януковича виявилися на диво розумними. Вони пішли в ОАСК оскаржувати не рішення Ради, а питання процедури. Це й була юридична лазівка. І якби ОАСК визнав процедурні порушення, наслідком було б визнання недійсним рішення парламенту", – пояснив він.

Як ідеться у публікації, 2 березня минулого року Янукович був у Мінську й у Кремлі розглядали варіант його повернення в Україну. За цим планом він мав оголосити, що "знову легітимний", і в такому світлі його позови до ОАСК, які лежали в суді і не були розглянуті, набули б "абсолютно нового звучання", зазначили журналісти.

2 березня ДСА від'єднала суд від доступу до Єдиного реєстру судових рішень, ситуація була настільки серйозною, що для блокування ОАСК залучили СБУ, пише ЗМІ.

"Ми підключили 5-ту службу, ту, яка відповідає за суди. Вони реально увірвалися в будівлю, вирвали з м'ясом всі можливі носії, щоб ОАСК узагалі не міг працювати, і забрали сервери із собою. До квітня суд так і не працював", – розповів співрозмовник "Української правди" в ОП.

Контекст:

Януковича обрали президентом України 2010 року. 22 лютого 2014 року, після трьох місяців протестів на Майдані, Верховна Рада визнала, що він самоусунувся з посади і не виконує своїх обов'язків, після чого було оголошено нові президентські вибори. Того самого місяця Янукович покинув Україну, зараз він із сім'єю проживає в Росії.

У січні 2019 року Оболонський райсуд Києва визнав Януковича винним у державній зраді та пособництві у веденні агресивної війни й засудив до 13 років позбавлення волі. Також Януковича підозрюють у держзраді через підписання Харківських угод 2010 року, в організації теракту та вчиненні умисних убивств на Майдані 2014-го.

Наприкінці 2021 року він подав до Окружного адмінсуду два позови щодо позбавлення його повноважень і звання президента.

Колишній начальник управлінь Служби безпеки України в Донецькій та Луганській областях генерал-майор запасу Олександр Петрулевич вважає, що позови, які Янукович подав до ОАСК, пов'язані з планом росіян повернути його до влади. "Це було підготовлено до того, що за три-чотири дні беруть Київ, матеріали перебувають в адміністративному суді, він ухвалює рішення – поновлює Януковича на посаді президента, і він формує Кабінет Міністрів. Усе очевидно просто. Росія вже підготувала президента", – заявив він, наголосивши, що ОАСК прийняв позовні заяви Януковича, незважаючи на те, що строки подання позовів було пропущено.

Окружний адмінсуд мав відіграти головну роль у плані РФ щодо "легітимізації" Януковича, з'ясували "Схеми". За даними ЗМІ, у травні 2022 року ОАСК відхилив позови

Вовк потрапив під санкції США у грудні минулого року. За кілька днів після цього Верховна Рада проголосувала за ліквідацію суду, а Зеленський підписав відповідні закони.