РФ готова до ескалації на Донбасі, не відкидають спроби просування вглиб України – розвідка
РФ завершує підготовку комплексу заходів для провокації українських військових на відповідь на ворожі дії окупантів уздовж лінії зіткнення на сході країни. Про це заявили в Головному управлінні розвідки (ГУР) Міноборони України 1 квітня.
За інформацією розвідки, Росія має на меті розширити військову присутність на підконтрольній бойовикам "ДНР" і "ЛНР" території через введення регулярних підрозділів збройних сил РФ, мотивуючи це необхідністю захисту російських громадян в ОРДЛО.
"Окрім того, не виключається спроба просування російських окупаційних військ углиб території України", – заявили в ГУР Міноборони.
За даними розвідки, російським дипломатичним представництвам за кордоном і ЗМІ дали завдання бути готовими до висвітлення та роз'яснення світовій спільноті інформації про нібито агресивні дії Збройних сил України (ЗСУ) та "миротворчі" дії РФ у відповідь.
30 березня на позачерговому засіданні Верховної Ради головнокомандувач ЗСУ Руслан Хомчак зазначав, що Росія нарощує військову присутність біля кордону з Україною на півдні, сході та півночі.
Коментуючи це, а також перекидання російських військових в український Крим, прессекретар президента РФ Дмитро Пєсков говорив, що Росія переміщує збройні сили в межах своєї території на власний розсуд. "Це не має нікого турбувати і не становить ні для кого загрози", – заявляв прессекретар Володимира Путіна.
2014 року, відразу після анексії Криму, на сході України Росія розпочала збройну агресію. Бойові дії тривають між Збройними силами України з одного боку та російською армією і підтримуваними Росією бойовиками, які контролюють частину Донецької та Луганської областей, – з іншого. Офіційно РФ не визнає свого вторгнення в Україну, незважаючи на надані Україною факти і докази.
Перемовини про врегулювання конфлікту на Донбасі проводять у тристоронній контактній групі (ТКГ) у Мінську (Україна, Росія, ОБСЄ), а також у нормандському форматі – за участю представників України, Франції, Німеччини та Росії.
22 липня 2020 року ТКГ погодила режим повного і всеосяжного припинення вогню на Донбасі з опівночі 27 липня. Українська сторона регулярно заявляє про випадки порушення бойовиками режиму припинення вогню.
На початку 2021 року ситуація на Донбасі загострилася. 26 березня в районі селища Шуми Донецької області незаконні збройні формування Росії відкрили вогонь по українських позиціях, унаслідок чого загинуло четверо військовослужбовців, включно з підполковником Сергієм Ковалем, ще двоє дістали поранення.
Загибель солдатів, а також нарощування чисельності російських військ на кордоні з Україною привернули увагу американських посадовців у Європі і Вашингтоні, писало The New York Times.
За інформацією видання, Європейське командування Збройних сил США минулого тижня підвищило рівень спостереження з "імовірної кризи" до найвищого рівня – "потенційно неминучої кризи".
Оцінки щодо кількості додаткових російських військ біля кордонів України відрізняються, але один з американських посадовців заявив, що їх приблизно 4 тис., повідомляло NYT.
Водночас у Кремлі заявляли про ризик відновлення війни на Донбасі.