Rheinmetall намагався купити до 100 танків Leopard для ЗСУ. Швейцарія розпочала розслідування

Німецький концерн намагався купити танки для України у нейтральної Швейцарії
Фото: EPA

Швейцарія має намір провести розслідування щодо державного виробника зброї Ruag після спроби продати майже сотню танків, які німецький оборонний концерн Rheinmetall хотів придбати для української армії. Про це йдеться в повідомленні на сайті швейцарського уряду 21 серпня.

Міноборони Швейцарії звернулося до зовнішніх аудиторів із вимогою розслідувати спірну угоду з німецькою компанією Rheinmetall, яку в підсумку заблокували на тій підставі, що вона порушила б статус Швейцарії як нейтральної країни.

2016 року швейцарська компанія Ruag Holding закупила в Італії 96 танків Leopard 1. Їх придбали як комерційний товар і як техніку, доступну для постачання запасних частин. На початку 2023 року компанія Rheinmetall звернулася до Ruag із проханням купити бойові танки, які зберігають в Італії. Rheinmetall тоді відкрито заявляла, що ці танки буде доправлено в Україну після проведення технічного обслуговування в Німеччині, ідеться на сайті швейцарського уряду.

13 лютого Ruag підписала договір купівлі-продажу з Rheinmetall, у якому зазначила, що постачання здійснюватимуть лише з дозволу компетентних органів. 20 серпня на позачерговому засіданні ради директорів Ruag було виявлено невідповідність щодо цього питання, ідеться в повідомленні.

На підставі спостережень з'явилися запитання, зокрема про співпрацю Ruag із державою, зазначили в уряді Швейцарії. Через це федеральна радниця Віола Амгерд замовила ретельне зовнішнє розслідування. Його буде зосереджено на торгівлі танками Leopard 1, включно з обставинами їх купівлі 2016 року і підписанням контракту з Rheinmetall.

Швейцарські ЗМІ повідомили, що Ruag кілька разів надсилала запит на інформацію щодо можливості надання їй експортного дозволу на продаж танків для України, але отримувала відмову.

"Федеральна рада відхилила заявку компанії Ruag AG на продаж 96 бойових танків Leopard 1A5 для використання в Україні. Швейцарія залишається вірною політиці нейтралітету", – йшлося у заяві уряду, опублікованій у червні.

Контекст:

Законодавство Швейцарії про нейтралітет забороняє їй продавати озброєння країнам, які воюють. У березні і нижня, і верхня палати парламенту Швейцарії також заборонили реекспорт швейцарської зброї в Україну з інших країн.

Водночас Швейцарія приєдналася до введених проти РФ санкцій (зокрема, проти президента країни-агресора Росії Володимира Путіна). Нейтралітет не заважає "називати речі своїми іменами", заявив Ігнаціо Кассіс, який обіймав тоді пост президента країни.

Новий президент країни Ален Берсе заявив, що Швейцарія засуджує війну, яку розв'язала Росія, але збереже нейтралітет і не дозволить реекспорту зброї в Україну для захисту від російської агресії.