Рішення піти із Сєвєродонецька – стратегічно обґрунтоване, хоч і болісне. Висновки Інституту дослідження війни
В інституті вважають, що концентрація Москви на захопленні Сєвєродонецька (Луганська область) та Донбасу загалом і далі створює вразливі місця для армії Росії в життєво важливій Херсонській області України.
Херсон – єдина область України, де російські сили тримають позиції на західному березі Дніпра. Якщо окупанти зможуть зберегти там сильний плацдарм, вони матимуть вигідну позицію для подальшого просування. З іншого боку, якщо Україна поверне собі Херсон, вона буде набагато сильнішою.
На думку аналітиків інституту, президент РФ Володимир Путін скерував максимальні сили та ресурси на захоплення окремих районів Донбасу, хоча це становитиме для нього лише символічну вигоду. Успішне продовження українських контрнаступів у Херсоні свідчить про те, що українське командування усвідомлює ці реалії й користується вразливими місцями, створеними діями армії Путіна.
Рішення не виділяти більше ресурсів на порятунок Сєвєродонецька й піти з нього були стратегічно обґрунтованими, хоч і болісними, пише ISW. Україна має заощаджувати свої обмеженіші ресурси та зосередитися на поверненні критично важливої території, а не на захисті території, контроль над якою не визначатиме результату війни чи умов для відновлення війни.
Грамотна українська розстановка пріоритетів у контрнаступальних та оборонних операціях виштовхнула окупантів майже за межі досяжності артилерії Харкова та зупинила наступ росіян з Ізюма. Обидва ці рішення є важливішими досягненнями, ніж оборона Сєвєродонецька, – такого висновку дійшли військові експерти.
Контекст:
Сєвєродонецьк – місто в Луганській області, де до війни проживало приблизно 106 тис. осіб. Станом на кінець травня в місті та найближчих селах залишається 15 тис. місцевих жителів. Із початку війни там померло орієнтовно 1,5 тис. людей.
Уранці 30 травня голова ОВА Сергій Гайдай повідомляв, що окупанти зайшли на північно-східні та південно-східні околиці Сєвєродонецька, а потім просунулися вглиб міста.
Станом на 31 травня Сєвєродонецьк не оточили, але більша його частина перебувала вже під контролем росіян.
Уранці 1 червня Генштаб ЗСУ повідомив, що російські окупанти закріплюються в центрі Сєвєродонецька.